Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti

14. 4. 2021 7:35

Od úterního večera, kdy ČSSD po definitivním odmítnutí Lubomíra Zaorálka oznámila nového kandidáta na ministerstvo zahraničí, je osoba Jakuba Kulhánka hlavním předmětem opozičních vášní. Přidali se i někteří novináři. Hlavní výtkou je jeho práce pro CEFC, která je spojována s Jaroslavem Tvrdíkem a vysmívanou „čínskou diplomacií“ prezidenta Zemana. Jakub Kulhánek má však mnohem pestřejší profesní životopis a některé jeho položky by fanoušky liberální demokracie měly spíše těšit…

Čína, fuj! křičí na Petříčkova nástupce. Ale jsou i jiné záznamy. O jeho minulosti
Foto: czechleaders.com
Popisek: Jakub Kulhánek
reklama

Miroslav Kalousek, který boji proti čínskému vlivu věnoval posledních sedm let svého opozičního poslancování, považuje Kulhánka za „srozumitelnou volbu“. „Pan Kulhánek pracoval v minulosti pro zájmy CEFC v České republice až do okamžiku, kdy CEFC zkrachovala a pan Jie zmizel v čínských temnicích,“ psal. Pokud takový člověk povede diplomacii, musí už podle Kalouska každý souhlasit s tím, že této vládě je třeba vyjádřit nedůvěru.

Anketa

Jste spokojeni s tím, jak ČT nakládá s vašimi koncesionářskými poplatky?

3%
97%
hlasovalo: 21853 lidí

Zasvěcené informace insidera z Černína dodal Pavel Telička: „Kulhánek se z MZV už jednou pakoval,“ vzpomínal. Důvody nerozváděl, ale zopakoval tezi, že „představuje dle bezpečnostních expertů bezpečnostní riziko“. Navíc se prý jedná o „Hamáčkovu podržtašku“, takže je to celé „už totální výsměch“.

Zuzana Černá, redaktorka České televize z týmu Nory Fridrichové, upozornila, že Kulhánek opakovaně neuspěl ve výběrových řízeních na náměstka na ministerstvech zahraničí i obrany (v obou na pozici náměstka působil - pozn. red.). Důvodem podle Černé měla být jeho bývalá práce „pro Tvrdíka“ a bezpečnostní riziko pro stát, jak prý tvrdili „někteří analytici“.

Téma „Číňan v Černínu“ pak po svém shrnul Jindřich Šídlo: „Já myslel, že CEFC už zkrachovala a hele, ona má českého ministra zahraničí.“

Pouhý letmý pohled do životopisu ovšem ukazuje, že osmatřicetiletý Jakub Kulhánek rozhodně není spojen pouze s firmou CEFC. Jeho vazby směřují především na politiky ČSSD, zejména Jana Hamáčka, s nímž úzce spolupracoval už od doby, kdy byl v letech 2013-2017 předsedou Poslanecké sněmovny. V té samé době radil i premiéru Bohuslavu Sobotkovi, zejména s jeho návštěvou v USA.

Formálně byl v minulém volebním období zaměstnán jako náměstek na ministerstvu obrany pod Martinem Stropnickým a poté pod Lubomírem Zaorálkem na ministerstvu zahraničí. V tomto volebním období působil s Janem Hamáčkem jako náměstek na vnitru. „Patří mezi mé nejbližší spolupracovníky. Bude mi pomáhat při řízení chodu úřadu. Mimo jiné chci také využít jeho specializace na zahraniční a bezpečnostní politiku při koordinaci spolupráce a aktivit v rámci EU,“ představil jej tehdy Hamáček novinářům.

K náměstkovským funkcím dospěl absolvent mezinárodních vztahů z Univerzity Karlovy a Georgetownské univerzity ve Washingtonu přes působení v neziskovém sektoru. V letech 2008-2011 působil jako analytik v Asociaci pro mezinárodní otázky. Tam analyzoval vztahy EU a NATO s Ruskem.

Kromě toho působil dlouhodobě také v Aspen Institutu. Na jeho stránce má dokonce osobní medailonek, aktualizovaný naposledy v roce 2018. I zde se měl věnovat především vztahům s Ruskem.

Tato organizace byla založená ve Washingtonu v roce 1950 s cílem „hájit hodnoty a principy, fundamentální pro svobodný svět, rozvíjet regionální a globální spolupráci“. Za vznikem české pobočky stál v roce 2011 miliardář Zdeněk Bakala.

Organizačně projekt realizoval bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář, akci velmi podporoval i tehdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a velvyslanec USA Norman Eisen. Ve správní radě usedla například Madeleine Albrightová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kalouskova fanynka píše o „ruském bohatýru Milošovi“: Sliz, pach, lež

19:44 Kalouskova fanynka píše o „ruském bohatýru Milošovi“: Sliz, pach, lež

Spisovatelka Jenny Nowak se ohlíží za necelými devíti lety prezidentského mandátu Miloše Zemana. A n…