Čína po brutálním rýpnutí od Donalda Trumpa: Pes, který štěká, nekouše. Ale připravíme se na nejhorší

8. 12. 2016 15:55

Nový americký prezident Donald Trump se ještě ani oficiálně neujal úřadu a už si proti sobě stihl popudit Čínu. Prostořeké výroky na adresu jedné z nejsilnějších ekonomik světa by se mu ale v budoucnu mohly vymstít.

Čína po brutálním rýpnutí od Donalda Trumpa: Pes,  který štěká, nekouše. Ale připravíme se na nejhorší
Foto: donaldjtrump.com
Popisek: Donald Trump
reklama

„Čína by měla výrazně zvýšit výdaje na zbrojení a rozšířit jaderný arzenál,“ objevilo se ve čtvrtečním úvodníku čínských Global Times. Ty sice dle AFP přímo nepatří mezi státem řízená média, ke Komunistické straně Číny ale mají blízko. Tamní představitelé médium v minulosti využívali k tlumočení svých stanovisek.

Apel na posílení vojenského potenciálu přichází pár dní poté, co se nový americký prezident Donald Trump kriticky vyjádřil na adresu Číny. „Ptala se nás Čína, jestli je to v pořádku, když devalvuje svoji měnu (a ztíží našim firmám konkurenceschopnost), zdaní výrazně naše zboží (USA jejich nedaní) anebo vybuduje masivní vojenský komplex uprostřed Jihočínského moře? Myslím, že ne!“ zveřejnil Trump na svém twitterovém účtu.

Do Číny se Trump ostře navážel již během kampaně. Vyhrožoval například zavedením čtyřicetipětiprocentního cla na dovoz čínského zboží. Čínu popudil naposledy v pátek, kdy si telefonoval s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. Čína, která považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií, se proti telefonátu ohradila. Čínské ministerstvo zahraničí důrazně vyzvalo Spojené státy, aby se drželo politiky jedné Číny, která je základem americko-čínských vztahů, jinak riskují narušení čínsko-amerických vztahů.

Podle Global Times by Čína právě s ohledem na tchajwanskou otázku i případné americké provokace v Jihočínském moři měla být dostatečně vojensky silná, aby si byla jistá, že všichni, kteří se odváží obhajovat nezávislost Tchaj-wanu, budou potrestáni.

Čínská vláda reagovala na Trumpova slova s „obdivuhodnou obezřetností“, další provokace od „nepředvídatelného“ politika by ale dle Global Times mohly ohrozit čínsko-americké vztahy. „Ačkoliv se Trumpovy výroky prozatím dají přirovnat k pořekadlu ‚pes, který štěká, nekouše‘, Čína se musí připravit na nejhorší,“ píše médium. „To, co se stalo během několika posledních týdnů, naznačuje, že čínsko-americké vztahy čelí takové nejistotě, jako nikdy předtím,“ obává se Global Times.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

7:55 „Dovolil jsem si sáhnout na posvátnou krávu zvanou Člověk v tísni.“ Petr Žantovský popisuje útoky, kterým teď čelí. I od koho jdou

TÝDEN V MÉDIÍCH Na naprosto bizarní dramaturgickou dezorientaci České televize upozornil komentář Ja…