Číňané v Bělehradě slíbili střední Evropě tři miliardy dolarů. Příští setkání by prý mohlo být v Praze

19.12.2014 20:05

Včera skončil třídenní summit, kterého se v Bělehradě účasnili zástupci šestnácti států střední a východní Evropy (CEE) a Číny. Výsledkem společného setkání jsou schválené konkrétní projekty. S čínským premiérem Li Kche-čchiangem se setkal i jeho český protějšek Bohuslav Sobotka.

Číňané v Bělehradě slíbili střední Evropě tři miliardy dolarů. Příští setkání by prý mohlo být v Praze
Foto: Radim Panenka
Popisek: Česká a čínská státní vlajka

Jak informuje čínský deník Xinhuanet ve své anglické mutaci, čínský premiér Li Kche-čchiang přislíbil, že Čína v regionech střední a východní Evropy investuje v blízké budoucnosti až tři miliardy dolarů do budování infrastruktury i do oblasti energetiky. „Spolupráce zemí CEE a Číny dostala po setkání v Bělehradě bezpochyby zcela nový impuls,“ komentuje čínský deník a připomíná, že čínští investoři jsou v této části Evropy „toužebně očekáváni, protože zdejší vlády si uvědomily v důsledku ekonomické krize z roku 2008, že se nemohou spoléhat pouze na západní část Evropy“.

Xinhunaet uvádí, že vzájemný obchod mezi zeměmi CEE a Čínou od letošního ledna do října dosáhl objemu ve výši padesát miliard dolarů, což představuje v porovnání se stejným obdobím loňského roku nárůst 10,1 %. „Čínské společnosti investovaly v regionu střední a východní Evropy více než pět miliard dolarů, zejména v oblastech strojírenství, chemického průmyslu a telekomunikace,“ konkretizuje čínský deník a doplňuje informaci, podle které bylo ze 38 projektů schválených na loňském summitu v Bukurešti doposud realizováno 80 %.

Čínský deník si rovněž všímá jistých obav nejvyšších představitelů Evropské unie, že by užší ekonomické vazby mezi státy CEE a Čínou mohly ohrozit samotnou EU. „Podobné spekulace však nemají žádný reálný základ a nelze je brát vážně. Summit naopak může pomoci, aby se vztahy mezi Čínou a celou Evropskou unií ještě zlepšily. Pěti zemím z CEE, které se ucházejí o členství v Evropské unii, naopak nastartování růstu pomocí čínských investic pomůže k tomu, aby se k EU přiblížily co nejvíce,“ je přesvědčen editor tohoto komentáře Mioh Song.

Kladně byl summit pořádaný Srbskem a Čínou přijat i ve druhé hostitelské zemi. Dokládá to i zhodnocení publikované v srbské tiskové agentuře Tanjug, které nad budoucností čínsko-srbských vztahů skutečně nešetří optimismem. Čínskému premiéru Li Kche-čiangemovi bylo bělehradským starostou uděleno čestné občanství. „Pojďme i nadále utužovat vzájemné vztahy obou zemí a vytvořme tak pro obě země skvělou budoucnost,“ napsal podle srbské agentury viditelně potěšený čínský premiér do knihy návštěv v Bělehradu. Následně se čínský premiér zúčastnil recepce pořádané bělehradským starostou, na které mj. obdržel podepsanou raketu Novaka Djokoviče s nápisem „Vítejte v Srbsku, náš příteli Li“.  

V rámci dalšího programu společně premiér Li a jeho srbský protějšek Vučič slavnostně otevřeli most přes řeku Dunaj, který spojuje bělehradské čtvrti Borca a Zemun. Čínský premiér rovněž pochválil Srbsko za dobrou organizaci summitu, který podle srbské tiskové agentury Tanjug přinesl i konkrétní výsledky. „V průběhu summitu bylo podepsáno třináct dohod o společných projektech v oblastech infrastruktury, dopravy, financí, zemědělství a telekomunikace. Premiér Li také avizoval, že podpoří čínské společnosti, aby v Srbsku investovaly, a pomohly tak vytváření pracovních míst v zemi a také uvedení čínských výrobků nejenom na zdejší trhy,“ uvádí Tanjug.

Summitu se zúčastnil také český premiér Bohuslav Sobotka, který se v jeho průběhu osobně setkal s čínským premiérem Li. Společně jednali o „možnostech rozšíření vzájemné spolupráce obou zemí především v oblasti investic, strojírenství, moderních technologií, zdravotnictví a energetiky“. V tiskové zprávě se rovněž uvádí, že bude Česká republika hlavním zahraničním partnerem na dubnovém Veletrhu technologií v Šanghaji. V návaznosti na konání této akce také Sobotka s premiérem Li jednal o zavedení přímé linky mezi Prahou a Šanghají. Sobotka rovněž svému čínskému protějšku nabídl, že by summit zemí CEE a Číny mohla v roce 2016 pořádat Praha.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

22:40 Tak kdo tady straší lidi? Babiš toho má dost. Ať už Řehka nemluví...

Náčelník generálního štábu Armády ČR Karel Řehka poslance upozornil na nebezpečí konfliktu Ruska se …