Čínské miliardy: Jarda a Páťa si jdou po krku

19.05.2018 13:00

Čínská investiční skupina CEFC, která měla tak velké plány v Česku, se nadále topí v problémech. Dluží, kam se podívá. A česko-slovenské investiční skupině J&T Private Investments vedené Patrikem Tkáčem došla trpělivost. Jedna z hlavních tváří CEFC v Česku Jaroslav Tvrdík však tvrdí, že se J&T nechová správně, když nad CEFC přebírá kontrolu. Mezi oběma muži došlo k přestřelce. O dění kolem CEFC informuje sobotní Lidové noviny.

Čínské miliardy: Jarda a Páťa si jdou po krku
Foto: Radim Panenka
Popisek: Peking, hlavní město Číny

Dění kolem CEFC nabírá na obrátkách. Pánové Jaroslav Tvrdík a Patrik Tkáč se na sociální síti twitter pustili do ostré přestřelky. „Tkáč oslovoval Tvrdíka familiárním ‚Jardo‘ a obviňoval ho ze lží, Tvrdík zase reagoval oslovením ‚Páťo‘ a nařčení vyvracel. Šlo o to, zda J&T ve středu oprávněně odvolala představenstvo CEFC Europe (včetně Tvrdíka) a fakticky čínskou firmu ovládla. Nejde o málo, mezi její majetek patří například strojírny Žďas, fotbalová Slavia, Pivovary Lobkowicz nebo lukrativní pražské nemovitosti. Dle Tvrdíka měla J&T počkat, jestli čínská firma v pátek splatí úvěr převyšující 450 milionů eur (11,5 miliardy korun),“ píše deník.

Obratem však deník dodává, že to, co se dnes jeví jako nesmiřitelná válka, nakonec skončí nějakým smírem. Do Česka přijedou představitelé čínské státní skupiny CITIC Group a všechno to nějak urovnají. Čínský tisk přitom tvrdí, že investice CEFC byly do značné míry formovány člověkem, který dobře zná středoevropské prostředí – Jaroslavem Tvrdíkem. Podle všeho měl Tvrdík velkolepé investiční plány, které ovšem zůstaly na půli cesty.

„Nemovitosti vlastněné firmou CEFC patří ve své třídě k  tomu nejatraktivnějšímu, co by bylo na trhu,“ uvedl Ondřej Vlk, ředitel výzkumu v mezinárodní poradenské společnosti Colliers. Zmiňuje především Mandarin Oriental a Florentinum. „Další objekty sice nejsou ve své třídě mezi tím nejlepším, ale i tak jde o dobře fungující nemovitosti v atraktivních lokalitách, případně s velkým potenciálem rozvoje,“ upřesnil.

Jaroslav Tvrdík sice opakovaně prohlašoval, že CEFC své dluhy brzy uhradí, ale prozatím k tomu nedošlo. Skupina J&T Private Investments se prý navíc obávala, že CEFC bude bránit věřitelům ve výkonu jejich práv. O aktivity CEFC se navíc zajímá i americká FBI. Její zástupci prý už dorazili do Prahy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

18:15 Publicista čte varovné signály: Petr Fiala? Metody bolševika, vlajka EU v zádech značí vazalství. A teď Babiš...

„Babiš je sice neslušný, ale nikdo lepší není. Obecné hodnocení politika vychází pro Babiše dobře pr…