Čínský brouk na Hradě. Vědec jej pojmenoval po Hynku Kmoníčkovi, který mu kdysi hodně pomohl

15.10.2015 18:04

Před sedmi lety pomohl Hynek Kmoníček ještě jako velvyslanec v Indii českému vědci, který se v této exotické zemi dostal do nesnází. Nyní se entomolog Emil Kučera odměnil Kmoníčkovi originálním způsobem. Pojmenoval po něm nově objeveného brouka žijícího v Číně. ParlamentníListy.cz o tom informovala Kancelář prezidenta republiky.

Čínský brouk na Hradě. Vědec jej pojmenoval po Hynku Kmoníčkovi, který mu kdysi hodně pomohl
Foto: Archiv HK
Popisek: Dr. Hynek Kmoníček, ředitel Zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky

Brouk rodu Anthaxia žije v severovýchodní části čínské provincie Sečuánsko. Zpravidla je dlouhý 5–7,4 milimetru, široký bývá 1,7–2,6 mm. Tento nevelký živočich nyní nese jméno po Hynku Kmoníčkovi, jeho odborný název je tedy anthaxia kmoniceki. Česky se bude jmenovat „květohlav kmoníčkův“.

Pojmenování nově objeveného druhu po Kmoníčkovi navrhl jeho objevitel, vědec Emil Kučera, za to, že mu Kmoníček v době, kdy byl velvyslancem v Indii, významným způsobem pomohl.

Emil Kučera a Hynek Kmoníček. Foto: Kancelář prezidenta republiky

Kučera byl v létě roku 2008 v Indii zadržen společně se svým kolegou za nelegální sběr vzácných brouků. Indický soud mu za to uložil tři roky vězení. Odvolací soud v jeho případu se měl konat začátkem listopadu. Protože o jeho spravedlnosti Kučera pochyboval, rozhodl se pro útěk. O svém odjezdu z Indie informoval českou ambasádu, kterou v té době vedl právě Hynek Kmoníček.

Certifikát. Zdroj: Kancelář prezidenta republiky

Útěk byl zřejmě jedinou možností, jak celou věc vyřešit. Česko nemá s Indií mezivládní dohodu o vydávání lidí. A podle českých zákonů Česká republika Emila Kučeru ani nemohla vrátit zpátky.

Sám Kmoníček pro PL.cz prozradil, že je potěšen. „Emil Kučera, jeden ze dvou entomologů, na jejichž osvobození jsem se spolupodílel, se mi ozval, že při jedné ze svých expedic v Číně objevil nový druh brouka, kterého do mezinárodní databáze zapsali pod mým jménem. Moc mě to potěšilo a jsem rád, že si na mě po těch letech vzpomněl. Je to milé překvapení,“ řekl nám Kmoníček.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Gotta vám nutili, mě odstavili, napsal Jaroslav Hutka. Co se teď ozvalo, ať radši nečte

7:47 Gotta vám nutili, mě odstavili, napsal Jaroslav Hutka. Co se teď ozvalo, ať radši nečte

Ne pro každého byla sobota 12. 10. dnem piety za mistra Karla Gotta. Jaroslav Hutka ji využil jako p…