Čínský prezident dostal od primátorky symbolický klíč od bran Prahy

29.03.2016 21:05

Čínský prezident Si Ťin-pching dostal dnes od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) symbolický klíč od městských bran a podepsal se do pamětní knihy české metropole. Primátorka při ceremonii v Lichtenštejnském paláci na Kampě, kterou sledovalo poměrně značné množství zejména čínských novinářů, uvedla, že Praha si váží svých „nadstandardních a dlouhotrvajících svazků“ s partnerskými městy v Číně. K Šanghaji a Kantonu nedávno přibyl Peking.

Čínský prezident dostal od primátorky symbolický klíč od bran Prahy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Primátorka Prahy Adriana Krnáčová s Lítačkou

Prezident i primátorka připomněli v projevech přímou leteckou linku, která spojuje Prahu s Pekingem od loňského září. Mluvili také o oslavě čínského nového roku ve znamení ohnivé opice, která se uskutečnila v české metropoli začátkem února. „Pevně doufám, že tento rok přinese naší společné dohodě a oběma našim městům štěstí a prospěch. Věřím, že pokud jako opice budeme zvídaví a otevření novým projektům a jako oheň zůstaneme zapáleni pro budoucí spolupráci, dosáhneme na poli dalšího rozvoje vzájemných vztahů vynikajících výsledků,“ řekla Krnáčová.

Si Ťin-pching podotkl, že je v Praze podruhé a cítí se ve městě jako doma. „Vaše překrásné město ve mně zanechalo hluboký dojem,“ uvedl prezident. Vyzdvihl to, že Praha a Peking navázaly za Krnáčové osobní podpory přátelství. Si Ťin-pching věří, že po uspořádání dnešní ceremonie bude stále více Číňanů včetně obyvatel Pekingu jezdit do Česka, a naopak stále více Čechů a Pražanů bude navštěvovat Čínu.

Znění smlouvy o partnerství mezi Prahou a Pekingem vzbudilo v minulosti kritiku některých politiků v souvislosti s tím, že obsahuje uznání jednotné Číny, tedy prohlášení že Tchajwan je součástí Číny.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Blaško hned po zvolení: Palba na generála Pavla. A z čeho na ČT24 ho skoro „ranila mrtvice“?

9:11 Generál Blaško hned po zvolení: Palba na generála Pavla. A z čeho na ČT24 ho skoro „ranila mrtvice“?

Generál v záloze a někdejší velitel Společných sil Armády ČR Hynek Blaško je jedním z vítězů voleb d…