Čínský virus: Může trvat třeba i rok. Nové informace

28. 1. 2020 9:32

Počet obětí koronaviru v Číně dosáhl čísla 106, nakažených je na 4 500. Mimo Čínu je potvrzeno přes 60 případů, v Evropě pak ve Francii a v Německu. U nezletilé Číňanky, která přijela do Česka na Opavsko na prázdniny, se koronavirus nepotvrdil.

Čínský virus: Může trvat třeba i rok. Nové informace
Foto: pixabay.com
Popisek: Zdravotnictví, ilustrační foto
reklama

Nový typ koronaviru, který se šíří z čínského města Wu-chan, má na svědomí víc než stovku životů. První případ úmrtí na nákazu včera potvrdily také úřady z mnohamilionové čínské metropole Pekingu. Kvůli rostoucímu počtu nových případů zesilují státy po celém světě opatření proti šíření viru. V ČR se výskyt nákazy zatím nepotvrdil, lékaři na Moravě však prověřují nemocné, kteří se nedávno vrátili z Číny.

Podezření na infekci koronavirem se objevila i v zemích sousedících s Českou republikou – na Slovensku a v Rakousku, ale nepotvrdila se. V Německu však již koronavirus potvrzen byl. Pacient je v dobrém stavu a izolován. Případ se objevil v okrese Starnberg u Mnichova. Píše o tom mimo jiné Deník.cz.

Nový koronavirus není radno podceňovat, neboť by se mohl pandemicky šířit. Uvedl to pro server Novinky.cz docent Rastislav Maďar, jenž je uznávaným odborníkem na viry v čele Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Zároveň ale dodal, že je pravděpodobnější, tedy zatím, že chřipka během sezony zabije víc lidí než nový koronavirus. 

„Současný koronavirus je z 80 procent podobný SARS a ten se šířil po celý rok. Současný koronavirus také může ale ‚nasednout‘ na jinou infekční respirační nemoc a způsobit tak těžší stav i u někoho, kdo není rizikovou skupinou,“ poznamenal Maďar. 

Dodal také to, že zatím se testuje lék, který by měl nejvyšší úspěšnost. „Doba léčby se úplně přesně říct nedá. Obecně: více lidí se uzdraví, než zemře,“ sdělil Maďar.

Čínská vláda ve snaze zamezit přenosu koronaviru prodloužila do neděle volno v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku, které začaly v sobotu. Úřady také vyzývají občany, aby zůstávali co nejvíce doma. Čínská finanční metropole Šanghaj lidem povolí návrat do práce až od 9. února.

Za posledních 24 hodin přibylo podle čínské zdravotnické komise 769 potvrzených případů infekce. Dalších více než 30.000 lidí, kteří přišli do kontaktu s pravděpodobnými nakaženými, zdravotníci sledují. Vláda rovněž potvrdila osm případů nákazy v Hongkongu a šest v Macau. Nový koronavirus se rovněž objevil v Thajsku, na Tchaj-wanu, v Japonsku, Jižní Koreji, Vietnamu, Singapuru, Malajsii, Nepálu, USA, ve Francii, v Kanadě, Austrálii či v Kambodži.

Británie, Německo, Španělsko a Austrálie včera oznámily, že se snaží pomoci svým občanům opustit Wu-chan, který byl kvůli obavám z koronaviru uzavřen. Evakuaci svých státních příslušníků z Wu-chanu mají podle dřívějších zpráv v plánu i Spojené státy, Francie a Japonsko. Česká diplomacie jedná o možnosti návratu dvou ze čtyř českých občanů, kteří mají o evakuaci zájem, se zeměmi Evropské unie, především s Francií.

Český premiér Andrej Babiš po včerejším jednání Bezpečnostní rady státu uvedl, že na mezinárodním letišti v pražské Ruzyni chce zlepšit opatření spojená se šířením koronaviru z Číny, aby veřejnost měla pocit bezpečí. Plošný screening však zatím podle hygieniků nemá smysl.

Světová zdravotnická organizace (WHO) se minulý týden rozhodla nevyhlásit kvůli viru celosvětový stav zdravotní nouze, jelikož považovala opatření v okolí Wu-chanu, který je zatím jediným ohniskem nemoci, za dostatečná. Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus však při dnešní návštěvě Číny prohlásil, že pokud se stav nákazy změní k horšímu, může se krizový výbor WHO rychle sejít znovu a situaci opět posoudit.

Schopnost šíření viru 2019-nCoV, který je infekční i v inkubační době, začíná podle čínských úřadů sílit a přísná opatření přijímá i řada států sousedících s Čínou. Mongolsko až do 2. března ruší vyučování ve všech školkách, školách, univerzitách i dalších vzdělávacích zařízeních. Úřady rovněž uzavřely všechny hraniční přechody pro pěší i automobilovou dopravu. Ruské cestovní kanceláře zastavily prodej zájezdů do Číny.

Nový typ koronaviru má podle odborníků asi z 80 procent shodnou genetickou informaci jako virus způsobující SARS (akutní respirační syndrom), který si mezi lety 2002 a 2003 vyžádal 774 obětí. Virus 2019-nCoV je zřejmě nakažlivější, nicméně způsobuje menší počet úmrtí. Zatímco na SARS zemřel téměř každý desátý nakažený, nový koronavirus je smrtelný zatím jen asi ve třech procentech případů.

Čínský jüan včera sestoupil na třítýdenní minimum kvůli rostoucímu počtu úmrtí v důsledku nového typu koronaviru. Obavy z ekonomických důsledků nového viru tlačí dolů rovněž ceny akcí a ropy. Roste naopak cena zlata, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Čínské ministerstvo financí a národní zdravotnická komise dnes oznámily, že na boj proti šíření nového typu koronaviru poskytnou 60,33 miliardy jüanů (198 miliard Kč).


z

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

11:54 Lidi jsou spodina? Ne! udeřil Okamura na TOP 09. A rozbalil to proti EU: Vytáhl zlé věci

Premiér Andrej Babiš (ANO) požádal poslance o prodloužení nouzového stavu až do 11. května a podrobn…