Církev ustoupí státu. Nepodá za restituce tisíce žalob, ale jen tři sta

20.12.2015 16:06

Církve hlásí, že ustoupily státu. Místo tisíců žalob, které mohly podat, jich nakonec církevní představitelé podají jen na tři stovky. Informuje o tom Právo. Svaz měst a obcí vstřícné gesto církví přivítal. Právníci ale tvrdí, že jde jen o prázdné gesto, protože k obrovskému množství majetku už by se církve tak či tak nedostaly.

Církev ustoupí státu. Nepodá za restituce tisíce žalob, ale jen tři sta
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dřevěný kříž s Kristem

Církve v Česku chystaly tisíce žalob na stát a to kvůli majetku, který měl církvím připadnout na základě zákona o církevních restitucích. Nakonec ale biskupové učinili vstřícné gesto.

„Dosud chystali žaloby i na podle nich nezákonné převody bývalých církevních pozemků od roku 1991. Přesto chce církev podat do konce roku až 300 žalob. Podle církevních představitelů jde i tak o vstřícné gesto vůči státu, protože jinak by žalob bylo násobně víc. A proč se má právě rok 2006 stát předělem? Tehdy začal vznikat zákon o církevních restitucích a stát sepsal, co je schopen církvím vydat a za co jim zaplatí paušální náhradu,“ píše deník.

Svaz měst a obcí sice biskupům a dalším církevním představitelům poděkoval, ale právníci prozradili, že vlastně není za co děkovat. K pozemkům, z hlediska více než deseti let, by se podle zákona stejně nedostali. Občanský zákoník totiž předpokládá, že obce před rokem 2006 nemohly vědět, že se o majetek budou zajímat církve, takže ho držely v dobré víře – a teď už pozemky drží deset let, takže z hlediska soudů už je prakticky nedobytný.

„Víme o případech, kdy si obce připsaly majetek protizákonně, ale bylo to dříve, než byla spočítána finanční náhrada. A my vnímáme, že bychom mohli být napadnuti, že chceme peníze dvakrát,“ říká k tomu biskupský sekretář Tomáš Holub. Dodal, že i přes toto omezení podají 250 až 300 žalob.

Církve podle Holuba dostaly 60 procent majetku, který požadovaly. Jen asi ve 20 procentech případů bylo rozhodnuto záporně. O dalších dvaceti procentech ještě bude rozhodnuto.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skrytá nenávist Čechů vůči většině cizinců z východu?! Petr Žantovský předkládá, co se mu podařilo objevit. A týká se to televize

7:51 Skrytá nenávist Čechů vůči většině cizinců z východu?! Petr Žantovský předkládá, co se mu podařilo objevit. A týká se to televize

TÝDEN V MÉDIÍCH Za brutální manipulaci internetovými a mediálními obsahy považuje Petr Žantovský roz…