Církevní náhrady byly podvod, hřímal Babiš. Toto se chystá

10. 11. 2017 6:57

V roce 2013 šli sociální demokraté a komunisté do voleb se slibem, že si posvítí na církevní restituce, zdaní je. Jenže po volbách vznikla koalice s lidovci a KDU-ČSL bránila tomu, aby se zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi měnil. V roce 2017 je vše jinak. Volby vyhrál Andrej Babiš (ANO) a s podporou komunistů chce církevní restituce opravdu zdanit. Informují o tom páteční Lidové noviny.

Církevní náhrady byly podvod, hřímal Babiš. Toto se chystá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vítěz parlamentních voleb 2017 se stal Andrej Babiš. Jeho Hnutí ANO získalo ve sněmovně 78 křesel

 Vláda Petra Nečase přijala zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi. Součástí tohoto zákona je také ustanovení, že za majetek, který nelze z různých důvodů vydat, církve obdrží finanční náhradu v celkové výši 59 miliard korun, která bude vyplacena postupně. Komunisté žádají, aby byl dosud nevydaný majetek církvi zdaněn devatenáctiprocentní sazbou a Andrej Babiš s KSČM názorově souzní. „Určitě. Není důvod, aby se to nedanilo. V rámci koalice nebylo možné se k tomu vrátit, teď to asi možné bude,“ řekl.   

Hlasy komunistů a Babišových poslanců by sice k prosazení zákona nestačily, protože obě strany mají dohromady jen 93 poslanců, ale k tomuto dvojbloku se přidává také Tomio Okamura (SPD). Jeho klub čítá 22 poslanců, takže „proticírkevní“ koalice má většinu 115 křesel. „Tento návrh prosazujeme již z minulého volebního období,“ sdělil.    

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Finanční náhrady se mají vyplácet po třicet let, takže církve mají dostávat asi 2 miliardy ročně. Současně s tím má klesat státní příspěvek, který církve dostávaly až do přijetí zákona o vyrovnání státu s církvemi.

Církve už dávají najevo, že se jim nápad proticírkevní koalice nelíbí. „Věříme v to, že dohody se mají dodržovat. Uvedené snahy nemají opodstatnění a postrádají logiku,“ odmítá politizaci restitucí Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference.

Andrej Babiš dával už v loňském roce najevo, že to vidí jinak, Církevní restituce podle něj stály na podvodu. „Samozřejmě že náhrady byly podvod. Zabavený majetek se počítal 44 korun za hektar zemědělské půdy. Taková cena na trhu nikdy nebyla a není. Byl to podvod na lidi, a proto by bylo fér, aby se náhrady zdanily,“ říkal už loni v říjnu. Plzeňský biskup Tomáš Holub oponuje, že se ceny pozemků stanovovaly paušálně. Průměrem mezi pozemky nejdražšími a nejlevnějšími. Oceňovat každý pozemek zvlášť by bylo relativně zdlouhavé a nákladné.

Sociální demokraté tvrdí, že Babiš se svým nápadem narazí. „Vláda se tím zabývala před krajskými volbami 2016. Výsledek byl, že restituce jsou právně neprůstřelné. Andrej Babiš to ví, ale i tak je připravený slibovat KSČM nesplnitelné výměnou za podporu pro svoji vládu,“ řekl dosluhující ministr pro lidská práva a čerstvý předseda sociálnědemokratických poslanců Jan Chvojka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušte poplatky pro ČT, udeřil prezident Zeman. A vyslal varování EU

4:42 Zrušte poplatky pro ČT, udeřil prezident Zeman. A vyslal varování EU

Z PROFILU Prezident Miloš Zeman opět zodpověděl dotazy, které mu přímo položili čtenáři Parlamentníc…