Cizinci se už nemusejí vzdávat svého původního občanství. Sociologové odhadují nárůst jejich počtu

27.01.2014 11:23

Podle statistických údajů ČSÚ v roce 2012 získalo české občanství 2039 osob, z nichž bylo 518 občanů Ukrajiny, 173 občanů Ruské federace, 74 z Arménie a 49 Bělorusů. Jelikož počátkem letošního roku nabyl účinnosti zákon o občanství umožňující získat i cizincům druhé občanství, tedy české, ruskojazyčný list Pražský express začal realizaci unikátního projektu. Jmenuje se „Test na občanství“. Zkouší, co Rusové o Česku vědí.

Cizinci se už nemusejí vzdávat svého původního občanství. Sociologové odhadují nárůst jejich počtu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Irina Šulc, šéfredaktorka Pražského expresu
reklama

Podle litery tohoto nového zákona musí totiž každý cizinec žádající o občanství projít testem, sestaveným z otázek o českých reáliích ze společenskovědních oborů, českých dějin, kultury i zeměpisu.

Pražský express se rozhodl nezůstávat stranou a začal vzdělávat ruskojazyčné cizince v odpovědích na testovací otázky. Celkem vybrali odborníci 300 otázek, a každý uchazeč o občanství bude muset odpovědět na 30 z nich.

Jestlipak víte, kdo byl král „železný a zlatý“?

Koncepce projektu Pražského expressu spočívá v tom, že na testovací otázky podrobně odpovídají čeští odborníci z dotyčných oborů. Projektu se v tuto chvíli zúčastnily osobnosti jako překladatel Milan Dvořák, historik a průvodce Vladimír Zubov a ředitel Pražského multikulturního centra Marek Čeněk. Cizinci si už mohli osvěžit svou paměť a mnozí se poprvé dozvěděli, kdo je to ombudsman, kterému českému králi se říkalo „železný a zlatý“ a který z českých básníků se stal nositelem Nobelovy ceny.

Ke své účasti na tomto projektu se chystá například i ředitel Jazykové školy v Praze Zdeněk Okounek, advokát a zastánce lidských práv Pavel Čižinský a další.

Podle ohlasů lze soudit, že se projekt čtenářům zalíbil a na stránkách mnozí děkují za dobrý nápad.

„Díky. Zkoušela jsem si udělat test a pochopila jsem, že mnohé z české historie neznám, i když jsem v Česku 15 let,“ prozradila například Yanna.  

Jak sdělila redakce Pražského expressu ParlamentnímListům.cz, uvítá, když se k této akci přidají další čeští odborníci z dalších oborů, aby rozpracovali odpovědi na testovací otázky.

Pět let s trvalým pobytem v ČR otevírá možnost občanství

Připomeňme, že o české občanství může žádat cizinec, který žije v Česku už pět let se statutem trvalého pobytu a projde příslušným testem.

Dříve spočíval pohovor související s žádostí o občanství ve volnější podobě. Jedním z úkolů bylo například přečíst a vlastními slovy převyprávět článek z novin. Takřka vždy používali čeští úředníci k tomuto účelu deník Metro.

Ročně přibývá „nových Čechů“ ze zahraničí

Podle statistických údajů ČSÚ v roce 2012 získalo české občanství 2039 osob, z nichž bylo 518 občanů Ukrajiny, 173 občanů Ruské federace, 74 z Arménie a 49 Bělorusů.

Sociologové předpovídají, že v roce 2014 a dále bude toto číslo stoupat, protože cizinci se už nemusejí vzdávat svého původního občanství, získaného od narození.

„Projekt, který může pomoci řadě cizinců, se jeden z nejstarších zdejších ruskojazyčných listů, Pražský express, rozhodl odstartovat právě letos, kdy slaví 15 let svého trvání,“ uzavřela šéfredaktorka tohoto týdeníku Irina Šulc.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Alena Hechtová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Noví cenzoři na internetu: Co o nich víme? Čí zájmy hájí? Proběhlo srovnání s Radou ČT

21:28 Noví cenzoři na internetu: Co o nich víme? Čí zájmy hájí? Proběhlo srovnání s Radou ČT

Místopředseda Trikolóry Dalibor Uhlíř se zamýšlí nad mechanismy fungování sociálních sítí, konkrétně…