Členové širšího vedení lidovců vyjadřovali podporu Bělobrádkovi

27.10.2017 15:02

Členové širšího vedení KDU-ČSL dnes při příchodu na jednání vyjadřovali podporu předsedovi strany Pavlu Bělobrádkovi. Ten už dříve oznámil, že kvůli volebnímu neúspěchu lidovců nabídne na dnešní celostátní konferenci svou funkci k dispozici. KDU-ČSL ve volbách získala 5,8 procenta hlasů a deset poslanců, proti předchozímu období o čtyři mandáty přišla, připomněla ČTK.

Členové širšího vedení lidovců vyjadřovali podporu Bělobrádkovi
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na sjezdu

V poledne začalo jednání celostátního výboru KDU-ČSL, které by mělo potvrdit rozhodnutí předsednictva strany nepodílet se na vládě a jít do opozice. O dvě hodiny později zasedne celostátní konference lidovců, která je nejvyšším orgánem mezi sjezdy a která bude mimo jiné hodnotit výsledek voleb a vyjádří se k Bělobrádkovu setrvání ve funkci.

„Za výsledek, který není úspěchem, nese vždycky předseda odpovědnost, já se jí nezříkám,“ řekl při příchodu na jednání Bělobrádek. „Určitě spokojeni být nemůžeme. Já si chci nechat potvrdit mandát, nebo, pokud nebude potvrzen, tak samozřejmě odejdu,“ doplnil.

Členové strany ale Bělobrádka chtějí podržet. „Jsem tu, abych se svým hlasem, svou funkcí a vlivem podpořil usnesení předsednictva naší strany jít do opozice a podpořit vedení, to znamená Pavla Bělobrádka,“ řekl předseda senátorského klubu KDU-ČSL Petr Šilar. Na Bělobrádkovu stranu se staví i předseda poslaneckého klubu strany Jan Bartošek, který podporuje i odchod do opozice kvůli volebnímu výsledku. „Výsledek bereme s pokorou a jako jasný vzkaz od voličů. I to je jeden z důvodů, proč odcházíme do opozice a budeme se věnovat stabilizaci strany,“ řekl.

Bělobrádek má důvěru bývalého poslance Jaroslava Klašky, současné poslankyně Pavly Golasowské nebo ministra kultury Daniela Hermana. Podle prvního místopředsedy KDU-ČSL Mariana Jurečky ve straně není taková nálada, že by se volalo po rychlé změně vedení. „I s ohledem na to, že máme za rok a půl řádný sjezd, který bude zhruba v polovině řádného funkčního období vlády, která by mohla vzniknout, tak si nemyslíme, že je nutné dělat tu personální změnu teď,“ řekl.

Zlínský hejtman Jiří Čunek, který patří ke kritikům současného vedení KDU-ČSL a na květnovém sjezdu kandidoval proti Bělobrádkovi na předsedu, neodpověděl novinářům na dotaz, zda podpoří setrvání současného předsedy ve funkci. Se svým názorem chce nejprve seznámit zbytek vedení strany.

Čunek se ale postavil skepticky k doporučení předsednictva, aby lidovci odešli do opozice. „Já jsem přesvědčen, že vznikla velmi komická situace, že do Sněmovny se dostalo devět stran a z toho osm kandidovalo do opozice. To je nesmyslné. Lidé volí strany proto, aby realizovaly to, co slibují, a to mohu udělat v zásadě hlavně ve vládě,“ řekl.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Rozhodnutí pro odchod do opozice nepovažuje Čunek za konstruktivní. „Spíš bych očekával, že jednotlivé strany budou předkládat programové podmínky, za kterých budou spolupracovat,“ řekl. Představa, že by lidovci podpořili menšinovou vládu hnutí ANO, se mu ale nelíbí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…