Členské státy EU ztrácí trpělivost s Německem. Koaliční spory jim boří plány

24.02.2024 11:17 | Zprávy

Evropské unii dochází s Německem trpělivost. Domácí spory semaforové koalice sociálních demokratů, liberálů z FDP a Zelených se projevují na úrovni celého evropského bloku a podle agentury Reuters toho ostatní země začínají mít dost. Spory vedla vládní koalice v Německu např. o legalizaci konopí; tu nakonec němečtí vládní poslanci schválili.

Členské státy EU ztrácí trpělivost s Německem. Koaliční spory jim boří plány
Foto: Hans Štembera
Popisek: Velvyslanectví Německé spolkové republiky v Praze

Německo se podle zveřejněných dat nachází v technické recesi. Nejsilnější ekonomiku EU vedle ekonomických problémů sužují i vnitropolitické spory. Spory o to, jak německou ekonomiku rozhýbat, spory o dotace neúspěšných žadatelů o azyl a o další témata.

„Německo, které bylo kdysi považováno za zásadní motor Evropské unie, vyvolává rostoucí zděšení v hlavních městech celého bloku, protože neshody v jeho vládnoucí koalici se přelévají a maří klíčové politické cíle EU,“ napsala k tomu agentura Reuters. „Vnitřní německé hašteření a jeho evropské ozvěny jsou v Bruselu vnímány jako příznak něčeho hlubšího: nevyřešené hledání nového ekonomického modelu Německa po válce na Ukrajině ukončilo levný ruský plyn a do značné míry neomezené obchodní kanály, které poháněly jeho exportně orientovanou zemi po celá desetiletí,“ rozvedla agentura myšlenku.

Němečtí politici zůstávají na koaliční úrovni jednotní v otázce podpory Ukrajiny bránící se ruské invazi, ale Reuters připomněla, že pohled na Green Deal už se u jednotlivých koaličních partnerů liší. Projevilo se to prý kupříkladu v březnu 2023, kdy německý ministr dopravy za FDP na celoevropské úrovni odstoupil od jedné z dohod na omezování CO2.

„Proč bychom s nimi chtěli uzavírat dohodu, když nemůžeme věřit, že Německo se toho bude držet?“ řekl diplomat EU. „Je to stále horší a horší. My v EU platíme cenu za to, že nejsou schopni řídit vlastní koalici," řekl další diplomat EU.

Německo také pomohlo potopit zákon EU, který by od velkých společností vyžadoval, aby určily, zda jejich dodavatelské řetězce využívají nucenou práci nebo nezpůsobují škody na životním prostředí. „Pokud je výsledek špatný, musíte umět říct ne,“ řekl tento týden magazínu Spiegel německý ministr spravedlnosti Marco Buschmann.

Podle informací serveru nejčtenějšího německého deníku Bild teď bude muset semaforová koalice šetřit, neboť se zdá, že v rozpočtu na příští rok bude centrální vládě v Berlíně scházet 20 miliard eur. „Výdaje rostou, aniž by stát generoval další příjmy,“ napsal Bild.

Vládní poradce Prof. Jens Südekum upozornil, že Německo teď bude muset šetřit. V praxi to podle něj bude znamenat, že sociální pomoc poskytovaná lidem bude muset být mnohem adresnější. Méně plošná. Koalice by také měla občany motivovat, aby pracovali i v důchodovém věku a aby odchod do penze co nejvíc oddálili, protože v rámci prodloužení své pracovní kariéry odešlou také více peněz do sociálního systému. Koalice prý bude muset hledat úspory, ale podle Südekuma bude muset počítat i s tím, že se nevyhne zvyšování daní. Profesor zdůraznil, že nemluví o vyšším zdanění střední třídy, ale o zdanění lidí s rozsáhlejšími majetky.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

pojištění

Nemyslíte, že by podnikatelům více než odložení plateb sociálního pojištění pomohlo, kdybyste zálohy tak rapidně nezvedli? Jak na takové navýšení ODS vůbec mohla přistoupit? Protože co si budeme povídat dříve nebo později ty zálohy budu stejně muset zaplatit, takže ta vaše pomoc je dost vratkavá, ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Takhle dědečka neznáte.“ Trumpova vnučka šla s kůží na trh. Vyplatilo se to

8:00 „Takhle dědečka neznáte.“ Trumpova vnučka šla s kůží na trh. Vyplatilo se to

Donald Trump se po svém zranění, které mu způsobil atentátník, triumfálně vrátil na Republikánský ná…