Jan Fischer je jedním z předních kandidátů v prvním přímém volebním klání o Hrad. Těší se relativně vysoké podpoře občanů, image mu však kazí jeho členství v předlistopadové KSČ. Dvojnásob mu to škodí s přihlédnutím k možnosti, že by se mohl o post prezidenta utkat s Janem Švejnarem, který ve velmi mladém věku emigroval z tehdejšího Československa. Rozhovor s Janem Fischerem přináší dnešní MF Dnes.
Kariéru dělal až po Listopadu
"Přes všechny důvody, kterými bych mohl omlouvat své tehdejší rozhodnutí, hodnotím členství ve straně jako chybu. Nebudu ji zastírat a nijak se z ní vymlouvat. Poučil jsem se z ní. Jede o jeden z důvodů, proč jsem po roce 1989 odmítl množství nabídek na vstup do nových politických stran, které byly spojeny s možností výraznějšího kariérního postupu nebo s politikou funkcí,“ prohlašuje Fischer.
Nabídku ke vstupu do KSČ dostal Jan Fischer celkem třikrát. V letech 1974 a 1978 ji odmítl, ale v roce 1980 mu prý hrozilo, že nebude moct dělat vědeckou aspiranturu a možná bude muset odejít z Výzkumného ústavu sociálně ekonomických informací, pokud vstup do strany znovu odmítne. Stranická knížka mu tedy přinesla jedinou výhodu, mohl pracovat tam, kde chtěl. Dodává k tomu ovšem, že jeho kariérní vzestup přišel až po listopadu 1989.
Možný budoucí první muž ve státě také jednoznačně prohlašuje, že fandil disidentským aktivitám, o nichž slyšel např. v rádiu, i když se jich sám přímo neúčastnil.
Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.
autor: mp