Co čekat od Bidena? Psal se rok 2009. Expremiér píše o vzájemné schůzce v Praze

13.11.2020 17:33

Bývalý premiér Jiří Paroubek vzpomíná na své zkušenosti s kandidátem demokratů a bývalým viceprezidentem Joem Bidenem, který se s největší pravděpodobností stane příštím prezidentem Spojených států. „Obdivuhodný produkt americké politické kultury,“ hodnotí bývalého viceprezidenta. Uvádí, že s Bidenovým příchodem do Bílého domu by se prý mohly v USA prosadit „progresivní návrhy zákonů“. V Česku v nedávné minulosti Bidena zajímala nejen tehdejší politická situace, došlo i na další témata. Byl mezi nimi i Temelín.

Co čekat od Bidena? Psal se rok 2009. Expremiér píše o vzájemné schůzce v Praze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Paroubek

Anketa

Bude Joe Biden dobrý prezident USA?

10%
90%
hlasovalo: 10532 lidí
Paroubek se s Joem Bidenem setkal při jeho návštěvě v Praze v říjnu 2009 v budově rezidence velvyslance USA.

„Viceprezident B. Obamy, předtím senátor Spojených států celkem sedmkrát zvolený občany státu Delaware. Ve svém životě se pokusil dvakrát o prezidentskou kandidaturu, v roce 1988 (tehdy nominaci získal za DS Michael Dukakis) a o dvacet let později. V Senátu byl chápán jako představitel středu Demokratické strany, jako politik s dobrými vztahy s řadou vlivných republikánských senátorů,“ vzpomíná Paroubek na setkání ve své knize Ve službě republice.

Setkání se odehrálo po zrušení projektu počítajícího s umístěním radarové základny na českém území a v období, které bývalý předseda vlády hodnotí, že šlo o snahu „usilovat o reset vztahů s Ruskem“.

„Rozuměl jsem jeho návštěvě v Praze tak, že jej Obama vyslal do české metropole s cílem vysvětlit důvody svého rozhodnutí zrušit projekt rozmístění radaru na našem území (září 2009). Kupodivu se totiž ukázalo, že i největší světová velmoc může být o důležité věci značně neinformovaná. Nebo snad dezinformovaná?“ popsal rozhodnutí s tím, že se zdálo, že americká administrativa brala v potaz ohlasy na projekt zejména od čelných představitelů, a nevšímala si už tolik názorů veřejnosti.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Paroubek během debaty s Bidenem ocenil jeho „mimořádnou empatii vůči stanovisku partnera“. Tuto vlastnost Biden získal v Senátu při hledání kompromisů s republikány.

Na řadu by tak, podle Paroubka, mohly přijít spolu s Bidenem „progresivní zákony“: „Myslím, že za existence většiny demokratů ve Sněmovně reprezentantů Kongresu USA a těsné většiny republikánů v Senátu USA, má Biden velmi slušné vyhlídky prosazovat řadu progresivních návrhů zákonů, kterými může změnit tvář Spojených států.“

Při schůzce měl Biden zjistit nepříliš pozitivní názor mnoha Čechů na americký radar, což jej prý „upřímně překvapilo“. Paroubek ho však tehdy ujistil, že šlo o jedinou velkou neshodu s jeho zemí. „Řekl jsem Joemu Bidenovi, že velice respektujeme Obamovu koncepci zahraniční politiky a máme k ní velké sympatie. J. Bidena samozřejmě zajímala naše vnitropolitická situace, mé hodnocení a také záměry sociální demokracie po volbách,“ přiblížil.

V závěru rozhovoru pak kromě požadavku o zhodnocení naší politické situace Biden utrousil i jiný zájem. „V závěru našeho rozhovoru se letmo zmínil o tom, co jej určitě zajímalo ze všeho nejvíce. Zeptal se mě na názor na možného partnera ČEZ při dostavbě dvou bloků JE Temelín,“ vykreslil bývalý předseda vlády.

Celkově pak Paroubka Biden ohromil. „Joe Biden je pan Někdo. Je nesmírně zkušený, konsenzuální a přitom ne bezzásadový. Za čtyři desítky let své skvělé politické kariéry potkal tisíce lidí. Ovládá ohromně typologii lidí, za svůj dlouhý politický život se sešel se všemi možnými typy politiků a je schopen volit pro sebe optimální způsob, strategii jednání. Tak to bylo i se mnou,“ myslí si. K Bidenovi tehdy prý cítil sympatie a respekt, a jak zmiňuje, jeho nadšení z Bidena přetrvává i nyní.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

22:52 „Pláčete na špatném hrobě. Ne, netrefil jste ani hřbitov!“ Vondráček a Benešík v drsné přestřelce. Živě a před kamerami

Lídři Zlínského kraje, sedmi kandidátek na základě průzkumu volebního potenciálu pro ČT, se zúčastni…