Co dál? Babiš byl u Zemana, pak šel před kameru a...

20.08.2019 20:00

Premiér Andrej Babiš (ANO) se po podvečerním jednání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech jal přednést posun v otázce ohledně obsazení postu ministra kultury a ohledně rozpočtu na příští rok. Babiš řekl, že nyní už se jmenováním ministra kultury žádné problémy neočekává. „Požádal jsem pana prezidenta, až bude znát jméno, aby se rychle problém dořešil a vláda byla kompletní,“ sdělil po schůzi Babiš novinářům. Jméno nového ministra by pak, jak již uvedl předseda sociální demokracie Jan Hamáček, mělo být známo dříve, nežli se v pátek sejde předsednictvo ČSSD. Spor má být konečně ukončen a Babiš dodává, že to chtějí mít „všichni za sebou, aby došlo ke zklidnění situace a věnovali se důležitějším situacím“.

Co dál? Babiš byl u Zemana, pak šel před kameru a...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Andrej Babiš
reklama

Anketa

Udělal Michal Šmarda dobře, když ,,položil" stranickou nominaci na ministra kultury?

hlasovalo: 11072 lidí
Babiš po schůzi řekl, že neřešili pouze obsazení volného postu na Ministerstvu kultury, ale i jiné věci. Co se týká tohoto problému, tak Babiš zopakoval, že počítá s tím, že jméno nového kandidáta na tento post bude od koaliční ČSSD znát již dříve nežli v pátek. „Požádal jsem pana prezidenta, až bude znát jméno, aby se rychle problém dořešil a vláda byla kompletní,“ sdělil dále Babiš novinářům.

Připojil, že vláda funguje i nyní, problém se tak týkal především rozpočtu. Ten se podle jeho slov má ve vládě řešit již 16. září. Na Babišovo pozvání se projednávání o rozpočtu na příští rok zúčastní i prezident Miloš Zeman. „Já si myslím, že to vyjednávání postupuje velice pozitivně, za ten čas, co jsem byl na dovolené, tak paní ministryně (financí, pozn. red.) Schillerová navýšila výdaje na jednání s jednotlivými resorty o sedm miliard a sto padesát milionů,“ dodává. Tento týden měla jednání o rozpočtu s jednotlivými ministerstvy pokračovat a Babiš si myslí, že „byl spokojen“ i jeho koaliční partner a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s navrhovaným rozpočtem pro jeho resort. Spokojená má být i policie, jelikož dostala peníze na nová auta.

Podle Babiše nynější vláda pokračuje v rozpočtu, který je „proinvestiční a prospotřební“. Rozpočet má i snižovat státní dluh vůči HDP.

Vystoupení premiéra Andreje Babiše před novináři můžete zhlédnout zde:

Nejproblematičtější pak podle premiéra je jednání mezi ministryní Schillerovou a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou (ČSSD), které trvalo pět hodin. „Nedospěly k žádné dohodě, ale v tomto směru se bude pokračovat,“ shrnul Babiš.

Pak se vrátil i k otázce ministra kultury, nynější kauzu prý chtějí mít „všichni za sebou, aby došlo ke zklidnění situace a věnovali se důležitějším situacím“. Žádná vládní krize prý není a spor je ukončen.

„Předpokládám, že už v pondělí, kdy zasedne poprvé po dovolené vláda, bude problém za námi,“ uvedl premiér. Rozhodnutí Michala Šmardy Babiš pokládá za „dobré“.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Na dotaz jednoho z novinářů, zdali si nyní Babiš bude nechat schvalovat jména ministrů prezidentem Milošem Zemanem, aby předešel podobné situaci, se Babiš zasmál a dodal: „Já postupuji podle ústavy, my máme koaliční smlouvu.“ K žádnému porušení ústavy či koaliční smlouvy podle Babiše nedošlo. Jména ministrů prý nekonzultoval, konzultace se měli účastnit Jan Hamáček a Miloš Zeman.

Babiš též připomenul i to, že ho měl předchozí premiér Bohuslav Sobotka „vyhodit z vlády“. Sobotka prý měl jména ministrů se Zemanem konzultovat a podle toho podávat návrhy.

Ohledně toho, zdali bude Zemanovi nové jméno ministra kultury konvenovat, Babiš řekl: „Já myslím, že tentokrát bude.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

16:46 Bývalý chvilkař Minář představil své politické hnutí. A tvrdě narazil. Známé mediální tváře mu rozstřílely web, program... všechno!

Mikuláš Minář představil své nové politické hnutí. Rozhodně nehodlá být pětiprocentní stranou. „Hled…