Co je špatně s „Babišovým hnízdem“, které prý není Babišovo

10.03.2016 8:21

Čapí hnízdo patřící přes několik firem ministru financí a předsedovi hnutí ANO, má zřejmě další problém. Podle deníku Právo totiž auditoři tohoto konferenčního centra zpochybnili jeho pozitivní vliv na životní prostředí.

Co je špatně s „Babišovým hnízdem“, které prý není Babišovo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hostem pořadu Michaely Jílkové Máte slovo byl i ministr financí Andrej Babiš
reklama

A právě tvrzením, že stavba bude mít pozitivní vliv na životní prostředí, si zřejmě projekt mimo jiné také pomohl k padesátimilionové dotaci, kterou získal v roce 2008.

Jak však konstatuje auditorská společnost Deloitte, je takový předpoklad přinejmenším problematický. Společnost v rámci svého poradenství pro Regionální operační program Střední Čechy vypracovala v roce 2011 rozsáhlou studii. 

„V případě Čapího hnízda měly nedostatky spočívat v tom, zda projekt skutečně splňoval tzv. environmentální kritéria. Žadatelé o dotaci totiž měli ve svých žádostech mimo jiné uvést, zda jejich projekt nějak prospěje životnímu prostřední, a podle Deloitte to někteří z nich deklarovali účelově,“ poznamenává Právo s tím, že audit konstatoval, že environmentální kritéria jsou zde plněna spíše ve smyslu nepoškozování životního prostřed než jeho proaktivní ochranou. 

„Projekt tohoto typu může dle názoru zhotovitele jen těžko prokázat kladný vliv na životní prostředí,“ uvedl audit. 

První problém Babišova Čapího hnízda zveřejnil server Neovlivní.cz včera, kdy informoval o tom, že společnosti Farma Čapí hnízdo byla vyměřena pokuta šest milionů korun za neoprávněný způsob čerpání dotace. Nakonec byla velká část sankce odpuštěna a firma zaplatila jen necelých 40 tisíc korun. Sám Babiš uvedl, že o tomto problému nevěděl a navíc se také distancoval od vlastnictví Farmy. „Není to moje. Je to nějaké firmy, která patří do holdingu,“ uvedl Babiš. 

Záležitost kolem padesátimilionové dotace nyní šetří nejen česká policie, ale i evropský Úřad proti podvodům a Evropská komise. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nejsem zvyklý, aby se se mnou takhle mluvilo!“ Klaus přišel k Veselovskému a za čtyři minuty to začalo

10:50 „Nejsem zvyklý, aby se se mnou takhle mluvilo!“ Klaus přišel k Veselovskému a za čtyři minuty to začalo

Exprezident Václav Klaus zavítal do internetové televize DVTV. Jenže rozhovor ještě netrval ani čtyř…