Co na to Kalousek? A bojovníci za Tibet? Jdou zvěsti o převratné změně mezi Německem a Čínou

07.06.2017 10:12

Rozšiřující se propast mezi Německem a Spojenými státy by nemusela být nutně až tak velkým problémem. O pozornost se hlásí Čína.

Co na to Kalousek? A bojovníci za Tibet? Jdou zvěsti o převratné změně mezi Německem a Čínou
Foto: bundeskanzlerin.de
Popisek: Angela Merkelová, německá kancléřka

Před několika dny německá kancléřka Angela Merkelová po z jejího pohledu ne zcela vydařeném summitu G7 v italské Sicílii prohlásila, že se Evropané již nemohou spoléhat na své dřívější spojence. Zdůraznila, že Evropa musí jít svou vlastní cestou. V tom okamžiku přitom ještě ani nevěděla, že se Donald Trump rozhodne vystoupit z Pařížské dohody, která má omezit emise CO2 a navázat tak na Kjótský protokol. 

 

„Jak tomu ovšem nasvědčuje nabitý kalendář kancléřky Merkelové, německá kancléřka by mohla mít i jiné možnosti,“ píše se v New York Times

 

V pondělí a úterý Merkelová v Berlíně přivítala velkou indickou delegaci včetně předsedy vlády Narendra Modiho. Ve středu se poté německá kancléřka setkala s předsedou vlády Číny Li Kche-čchiangem. 

 

Načasování těchto státních návštěv vyvolalo spekulace, že by Čína – zjevně ochotnější hovořit o boji s globálním oteplováním a podpoře volného obchodu – mohla v budoucnu nahradit Trumpem vedené Spojené státy, s nimiž evropští lídři nemohou nalézt společnou řeč. 

 

„Trumpovo odklonění z tradiční americké role má velmi destabilizující efekt,“ píše profesor z technické univerzity v Dortmundu Henrik Müller pro Der Spiegel. Jedním z důsledků je to, že si globální ekonomická politika hledá novou cestu. Dvě v pořadí po USA největší ekonomiky, EU a Čína, si hledají nové partnery k řešení mezinárodních problémů. 

 

„Čína vnímá Trumpovo neomalené chování vůči Evropě jako dar, kterého musí využít. Podle některých čínských analytiků by celá situace mohla napomoci Číně konečně uskutečnit svou dlouhodobou vizi o spojenectví mezi Evropou a Čínou v protiváze proti Spojeným státům,“ píše se v NYT. 

 

Přitom ještě před prezidentskými volbami ve Spojených státech v loňském roce „existovala mezi Evropou a Čínou velká názorová propast, zejména v oblasti čínských investic ve strategických a vojenských firmách“, prozradil americkému deníku Björn Conrad z Berlinského think tanku Mercator Institute. „Nyní se situace mění.“

 

„Je jasné, že v situaci, kdy ztrácíte velmi důležitého partnera, se musíte porozhlédnout někde jinde,“ dodal německý specialista na Čínu. 

 

Podle bývalého německého velvyslance v Číně a Japonsku Volkera Stanzela se Německo tímto ovšem rozhodně nesnaží získat větší globální vliv. Na druhou stranu uvedl, že „zlepšení vzájemných vztahů by jistě pomohlo německým ekonomickým zájmům v Číně“. 

 

Čínská vláda, pečlivě analyzující vývoj ve Spojených státech, se v tomto roce prezentovala jako hlavní stoupenec globalizace a volného obchodu, čímž se vymezila proti Trumpově politice, která by se podle Trumpova plánu měla opírat o protekcionismus a bilaterální vztahy. 

 

Bývalý německý velvyslanec v Číně Stanzel ovšem zároveň poznamenal, že zvyšující se intenzivita vzájemných jednání mezi Německem a Čínou nemusí ještě nutně znamenat nějaké sbližování. 

 

„Naše vztahy jsou dlouhým a velmi frustrujícím procesem s ohledem na to, jak Čína implementuje své reformy. K tomu je potřeba hodně vzájemného kontaktu, což může vést člověka k názoru, že dochází k zlepšování vztahů,“ uvedl bývalý německý diplomat. 

 

Co vy na to, pane Kalousku?

 

Sbližování Německa s Čínou by mohlo být velmi nepříjemným překvapením pro výraznou část české politické a intelektuální scény. Ta se vyznačuje velmi blízkým vztahem k Německu a současně hlubokým odporem k současnému vedení Číny. Tyto skupiny každý rok vášnivě oslavují Den Tibetu a při každé příležitosti nadšeně vítají tibetského dalajlámu, považovaného za hlavní symbol odporu proti čínské vládě. Když byl před rokem v Praze čínský prezident, vedli proti němu i proti čínské politice v Praze několik protestů.

 

Mezi nejaktivnější účastníky těchto protestů tradičně patří politici TOP 09 v čele se svým předsedou Miroslavem Kalouskem. Tato strana je přitom součástí Evropské lidové strany a její europoslanci sedí v EP v klubu s CDU kancléřky Merkelové.

Dalšími známými odpůrci čínské komunistické strany jsou politici kolem Strany zelených (nejen její současní oficiální představitelé, ale i ti,  kteří se se stranou rozešli, například bývalý předseda Martin Bursík s chotí Kateřinou Jacques). Ti se rovněž s oblibou odkazují na německé tradice zelené politiky.

Rovněž někteří lidovci, třeba ministr kultury Daniel Herman, mají velmi úzké konexe na Německo. Herman přitom vloni na podzim jako první ministr v historii oficiálně na svém úřadě přijal dalajlámu. 

Spolupráce Berlína s Pekingem proto může být pro skupiny, které se na odporu proti Čínské komunistické straně profilují, pořádným oříškem.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…