Článkem historika Radka Schovánka „Slepý hledáček Státní bezpečnosti, svazek na Trumpa neexistoval“, který vyšel ve středu na webu Echo24, začíná pravidelný týdenní přehled mediálních zajímavostí. „Je to reakce na článek v časopise Respekt, kde se velmi bombasticky oznamuje světu, že byl Donald Trump v hledáčku StB. A Respekt se snaží vsugerovat čtenářům myšlenku, že Donald Trump včetně své tehdejší manželky Ivany Zelníčkové byli v nějakém kontextu spojeni s StB, tím, že tedy byli sledováni, nebo byli kontaktováni, nebo že měli nějaké svazky a tak dále. Z článku v Respektu by měl čtenář nabýt dojmu, že Trump je v podstatě podezřelá osoba už i v tom českém kontextu, nejen v tom, že je tedy nepřítel celého světa a ošklivec, který nám kazí Spojené státy a odkaz svatého Baracka Obamy, takže už i v našem prostředí se projevoval,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.
Na článek Respektu se velice důkladně zaměřil historik a dokumentarista Radek Schovánek. „Pan Schovánek, protože pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů, má samozřejmě k dispozici veškeré objektivní materiály, které se dají k té věci dohledat. A tak porovnal ten nesmysl, který vyšel v Respektu se skutečností. Tedy se svazky, které se daly najít v různých archívech Státní bezpečnosti a k nimž má on jako historik přístup. Pokud jsem správně rozuměl jeho článku z Echa24, tak tam vypisuje, což já nebudu všechno opakovat, protože si to každý může přečíst sám, asi tak pětadvacet chyb, kterých se Respekt dopustil. A to věcných chyb, velmi zásadních, které mohly být vedeny čistě neznalostí té problematiky,“ upozorňuje mediální analytik.
Historik došel k závěru, že to, co nám podsouvá Respekt, je nesmysl
„Představa, kterou vytváří autoři článku v Respektu, že byl Donald Trump rozpracováván StB a přitom na něj tato služba podle dostupných informací nikdy nevedla svazek, je zcela nesmyslná,“ píše například historik Radek Schovánek. „Samozřejmě na každého, kdo byl rozpracován, existoval nějaký svazek. Ten měl nějaký průběh, nějaké přesuny mezi jednotlivými pracovišti, to popisuje Schovánek ve svém článku velice přesně a dochází k závěru, že to, co nám podsouvá Respekt, je nesmysl. Třeba jako věta z úvodu, že Státní bezpečnost měla o Trumpa zájem, vedla spis, jímž jeho jméno prochází. K tomu Schovánek podotýká, že to je celkem úsměvná věta, protože svazky Státní bezpečnosti prochází doslova miliony jmen a z faktu, že se jméno nějaké osoby vyskytne v cizím svazku, nelze vyvodit vůbec nic. K tomu jen dodám, že úplně stejně podezřelý by byl skoro každý občan tehdejšího Československa, protože každý měl nějaké známosti, ocitl se v různých situacích. Na každého mohl být někde veden nějaký svazek, ale ne na každého svazek opravdu veden byl,“ vysvětluje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
média , Zeman , Žantovský , týden v médiích , Trump , Pekarová Adamová
autor: Jiří Hroník
Pokorná Jermanová (ANO): Emisní povolenky schválila Fialova vláda a teď proti tomu falešně bojuje
A kdo schválil a podepsal Green Deal? A co jste udělali pro jeho zrušení, jak jste slibovali? Podle mě jste jak jeden za 18 a druhý bez dvou za 20
Další články z rubriky

20:37 Loutkáře máte v Rusku, soptila Leyenová. Sype se jí prý i vlastní frakce
Ursula von der Leyenová přečkala hlasování o vyslovení nedůvěry. Zatímco politici z koalice to považ…
- 18:06 Peníze na „obranu“ do hodnot a neziskovek? Zahradil má obavy
- 12:45 Poučování lůzy z festivalového luxusu. Holec zdraví Vary
- 10:39 Zásadní otázka k blackoutu. Vitásková je velmi zvědava na odpověď
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková