Co s tím? Další problém s uprchlíky: Politici debatují, veřejnost se bouří

12.09.2016 10:12

Masivní příliv uprchlíků ze zemí afrického kontinentu a Blízkého východu s sebou přináší celou řadu problémů. Jedním z nich je odlišný postoj k uzavírání sňatků nezletilých. V Německu rapidně narůstá počet sezdaných dětí. S obdobnou problematikou se potýkají také dánské úřady.

Co s tím? Další problém s uprchlíky: Politici debatují, veřejnost se bouří
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Podle údajů německého ministerstva vnitra od začátku migrační krize rapidně narostl počet sňatků nezletilých i dětí mladších čtrnácti let. Ve většině případů se jedná o uprchlíky ženského pohlaví, kteří přišli do Německa v loňském a letošním roce ze Sýrie, Afghánistánu nebo Iráku. Celkově úřady aktuálně evidují 1475 sňatků nezletilých, z nichž je dokonce 361 mladších čtrnácti let. V samotném Německu přitom mohou uzavírat sňatek osoby starší 18 let, ve výjimečných případech potom i o dva roky mladší.

Plných 1152 případů sezdaných nezletilých osob ze zmíněných 1475 tvoří dívky. Nejvyšší počet manželství, z nichž je jeden z dvojice mladší osmnácti let, byl uzavřen v Sýrii (664), dále v Afghánistánu (157) a v Iráku (100). Úřady po celé Evropě se potýkají s otázkou, jestli mají nezletilé dívky ponechávat společně s jejich staršími manžely, či jim v uprchlickém táboře zajistit oddělené prostory. Ministr spravedlnosti Heiko Mass se tento měsíc setká se svými protějšky ze všech spolkových zemí, aby se celou touto ožehavou záležitostí společně zabývali.

Celý text v angličtině je ZDE.

Konkrétní případ řešily v posledních dnech úřady v Aschaffenburgu, když odmítly uznat sňatek čtrnáctileté dívky a jejího o sedm let staršího bratrance, kteří do země uprchli ze Sýrie. Dvojice neměla možnost žít pohromadě a manžel se proti opatření úřadů odvolal, ale soud první instance v jeho prospěch nerozhodl. Když se ovšem odvolal ke krajskému soudu v Bamberku, tak uspěl. V rozsudku bylo řečeno, že by sňatek měl být posuzován podle práva země, kde byl uzavřen. Úřady v Aschaffenburgu se nicméně proti rozsudku odvolaly a celý případ jde k federálnímu soudu.

Zatímco politici v CSU, CDU či SPD se shodnou na tom, že by německé úřady neměly sňatky nezletilých osob uznávat, představitelé lidskoprávních neziskových organizací již tak striktní nejsou. „Je důležité vzít občas v úvahu výjimky. Obecný zákaz všech sňatků nezletilých osob z řad uprchlíků není v pořádku. Zdaleka ne všechny sňatky jsou totiž vynucené,“ cituje Deutsche Welle předsedu nevládní organizace Deutsche Kinderhilfe Rainera Beckera. Ostatně také některé úřady postupují benevolentně a v případě šestnáctiletých či sedmnáctiletých uprchlíků sňatky uznávají.

S obdobnými problémy se potýkají fakticky všechny evropské státy, kam proudí ve zvýšené míře uprchlíci z Blízkého východu. Například dánské úřady zpočátku nezletilý věk jednoho z páru tolerovaly, ale letos v únory se rozhodly přitvrdit. Pokud je muslimské manželce méně než osmnáct let, automaticky je od svého manžela oddělena a nesmí s ním v uprchlických táborech žít pohromadě. Jak ParlamentníListy.cz před více než půl rokem informovaly, dánskou veřejnost pobouřily výroky imáma Oussamy El-Saadiho z mešity v Aarhusu, který naopak tyto sňatky hájil s tím, že dívky jsou díky manželství v uprchlických táborech ve větším bezpečí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

13:46 Nejblbější vláda? Hutka, fanoušek Pirátů, sejmul Fialův tým

Zpěvák Jaroslav Hutka, který v předvolební kampani pomáhal Pirátům, nyní nešetří kritikou na nově vz…