Co se před 13 lety dělo kolem Mostecké uhelné? Tady je svědectví

03.12.2011 20:10 | Zprávy

Bývalý předseda Fondu národního majetku Roman Češka bojoval proti nepřátelskému převzetí Mostecké uhelné za úřednické vlády Josefa Tošovského, přesto byl tvrdě kritizován sociálními demokraty a nový premiér Miloš Zeman tehdy pro média prohlašoval, že v rámci akce Čisté ruce půjde do tepláků. Po třinácti letech se někdejší politik ODA rozhodl popsat v rozhovoru pro server Česká pozice, co se tehdy kolem MUS odehrávalo.

Co se před 13 lety dělo kolem Mostecké uhelné? Tady je svědectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Okraj uhelné pánve

Třináct let starý příběh ovládnutí Mostecké uhelné společnosti, jehož někteří aktéři míří ke švýcarskému soudu, popisuje v rozhovoru pro server Česká pozice tehdejší předseda Fondu národního majetku Roman Češka. Někdejší politik vládní Občanské demokratické aliance byl jednou z hlavních postav dramatické bitvy, během níž stát přišel o majoritu v MUS.

Tehdy jeden zdroj upozornil vedení FNM na skupování akcií MUS, což se prověřováním informace také potvrdilo. „Zrovna vládl úřednický kabinet Josefa Tošovského a v této vládě byli klíčovými osobami Ivan Pilip, ministr financí, a Karel Kühnl, ministr průmyslu a obchodu. Oba si vše nechali vysvětlit a po krátkém váhání podpořili stanovisko FNM a souhlasili se svoláním valné hromady s návrhem na odvolání managementu MUS," uvádí Roman Češka.


Představenstvo MUS pozdržením termínu porušilo zákon

Fond národního majetku svolal valnou hromadu Mostecké uhelné už v lednu 1998, ta se přesto uskutečnila až koncem dubna. „Představenstvo MUS tehdy porušilo zákon, protože na svolání mimořádné valné hromady mělo 40 dnů od doručení žádosti akcionáře, ale svolání trvalo déle. Hráli o čas, protože v této době zřejmě ještě probíhal odkup akcií a teprve získávali kritické množství," popisuje okolnosti tehdejší šéf FNM.

Stát původně držel 46 procent akcií, dalších pět procent obce, čímž měla být zajištěna majorita státu. Další akcie byly zařazeny do kuponové privatizace. „Ministři a prezídium FNM, které jsem také informoval, nám vyšli vstříc a schválili nestandardní řešení: pokud najdeme akcionáře, od kterých bychom mohli koupit akcie tak, abychom získali majoritu, mohli jsme to udělat. To se nám ale nepovedlo," přiznává Roman Češka.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

18:35 „Stav nouze zpětně? Podělali jste to.“ Blackout v ČR. Lidé zuří

Podle ČEPS, správce české přenosové soustavy, byl výpadek způsoben pádem fázového vodiče vedení V411…