Co se stalo na Krymu? Promluvil velitel, který změnil stranu

26.04.2016 15:44

Bývalý ukrajinský důstojník a úředník ministerstva vnitra Vladimir Mercalov, který během okupace Krymu přeběhl k Rusku, vyprávěl, jak celá anexe probíhala. Zprostředkoval příběh o tom, jak mu přijely na pomoc ruské vojenské jednotky, se kterými obsadil několik vládních budov. Zprvu však přítomnost ruských vojáků na Krymu popřel. Informuje Ukraine Today.

Co se stalo na Krymu? Promluvil velitel, který změnil stranu
Foto: wikipedia
Popisek: Krymský poloostrov.

Mercalov byl velitelem ozbrojené jednotky, která společně s ruskými vojáky obsadila letiště v Simferopolu. „27. února se moje jednotka podílela na dobytí letiště v Simferopolu,“ řekl Mercalov. Tehdy se poprvé setkal na Krymu s ruskými vojáky.

Na letiště totiž po hlášení přijelo deset neoznačených nákladních vozů, ze kterých vyskákali vojáci. „Nejprve jsem si myslel, že jde o ruské zvláštní jednotky (GRU), pak jsem zjistil, že jsou to parašutisté. Posléze nám pomohli získat zemskou radu a radu ministrů,“ dodal.

Když jej pak zpovídala televize, popřel, že by jakékoliv „malé zelené mužíky“ viděl. „No, zeptali se mě: ‚Byly to ruské jednotky?‘ A já pokrčil rameny: ‚Jak to mám vědět? Nejsem expert,‘“ vzpomínal Mercalov a dodal, že kalašnikovy sice měly, ty má ale kde kdo.

Mercalov byl přitom šéfem týmu, který vyjednával s ukrajinskou armádou, kterou o nepřítomnosti ruských vojsk šlo prý přesvědčit velmi jednoduše. Problém ale představoval 1. námořní batalion ve Feodosii.

„Zaútočili jsme na ně spolu s ruskými parašutisty – obrněný transportér vjel na území ukrajinské vojenské jednotky. Museli jsme to udělat, protože ti (ukrajinští) důstojníci trénovali v USA. To není fikce za účelem propagandy – všichni na Krymu, kdo něco ví o vojenské službě, si toho byli vědomi,“ řekl Mercalov a dodal, že místních dobrovolníků se vůbec nedotkli, jen zajali důstojníky.

K anexi Krymu došlo v březnu 2014 poté, co Rusko uspořádalo na poloostrově referendum, které dopadlo 96,77 % ve prospěch připojení se k Rusku. Západní země stále neuznávají legitimitu jeho postupu a sankce vůči Rusku tak trvají i nadále.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: spa

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

20:02 Merkelová je minulost, němečtí Zelení představili vizi nového světa: Neptejte se, kolik stojí ochrana klimatu. Buřtožrouti

Němečtí Zelení kromě programové shody s českými Piráty kopírují i předvolební vývoj popularity. Zatí…