Co se to děje v Plzni, ptají se Piráti. Náš zdroj oživil jména Víta Bárty a Romana Jurečka

06.02.2020 13:54

Takovým nekonečným příběhem zastupitelstva města Plzně prý byla dovolba členů dozorčích rad městských firem. I když koalice přislíbila, že opozice dostane možnost společnosti kontrolovat, při posledních jednáních dělala vše proto, aby Piráti firmy kontrolovat nemohli. A to i v okamžiku, kdy Pirátský zástupce byl jediným navrženým kandidátem, sdělili Piráti ve svém prohlášení.

Co se to děje v Plzni, ptají se Piráti. Náš zdroj oživil jména Víta Bárty a Romana Jurečka
Foto: Redakce
Popisek: Martin Baxa (ODS)

Anketa

Byl by Dominik Hašek dobrý prezident?

2%
98%
hlasovalo: 32684 lidí
V pondělní volbě se rozhodovalo o obsazení posledních dvou míst v dozorčích radách městských společností Čistá Plzeň s.r.o. a BIC s.r.o. Podle slibů koalice měla být zbývající křesla obsazena opozicí. Koaliční zastupitelé však odmítli jmenovat zástupce Pirátů, byť v případě Čisté Plzně byl Pirátský kandidát Gabriel Fabry jediným navrženým. Místo toho se vedení města uchýlilo ke kroku, kdy byli do dozorčích rad jmenováni magistrátní úředníci.

Předseda zastupitelského klubu Pirátů Pavel Bosák situaci komentuje: „Opravdu nebývá obvyklé, aby městští úředníci, tedy lidé, kteří spadají pod politiky, zároveň kontrolovali jejich práci v městských firmách. Není těžké si domyslet, jak by v případě kritické situace daný úředník reagoval. Plzeňská politická kultura tak nalézá své nové dno.“

Zastupitel Radek Krejčí si pokládá otázku, proč Pirát v dozorčí radě vadí: „Pro vedení města je pochopitelně pohodlnější obsadit pozici loajálním úředníkem než zvídavým Pirátem, který by městské firmy důsledně kontroloval. Společnost Čistá Plzeň je navíc klíčovým hráčem v ekologických tématech, takže si můžeme domýšlet, zda Pirátský důraz na zelená témata není jedním z důvodů nezvolení našeho kandidáta.“

Piráti vnímají situaci jako ignorování výsledku voleb, kdy sice získali polovinu všech opozičních mandátů, ale jsou v dozorčích radách jen ve třech z osmi městských firem. Důsledná kontrola městských firem by v konečném důsledku byla pozitivní i pro vedení města. Rozptýlily by se tak obavy a pochybnosti o jejich činnosti.

Západočeská Plzeň je dlouhodobě spojována s podnikatelem Romanem Jurečkem. Toho si média všimnula zejména kvůli jeho zákulisnímu boji s někdejším ministrem dopravy Vítem Bártou. Jurečko podle všeho drží svůj vliv i nadále, Vít Bárta především podniká. Jak ovšem naše redakce zjistila od místního zdroje: „Řada Jurečkových lidí se nově dostala do Trikolóry, jsou v tom prý i nějaký podnikatelé s billboardy a situaci bude určitě vhodné sledovat."

Primátorem města je multifunkční politik ODS Martin Baxa, náměstky pak jsou Roman Zarzycký, Pavel Šindelář, Eliška Bartáková a Michal Vozobule.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Studená sprcha pro Kmentu. Kniha o Babišovi už nezajímá. Líp se prodává i první díl klavírní školy

6:16 Studená sprcha pro Kmentu. Kniha o Babišovi už nezajímá. Líp se prodává i první díl klavírní školy

Babišovo Palermo mapuje politický život Andreje Babiše v letech 2014 až 2021. Přináší souhrn skutečn…