Co tam dělal, vždyť to ani nebyl historik! Bitva o Ústav stále dohořívá

11.04.2013 11:03

Na serveru Denikreferendum.cz se Lukáš Jelínek, člen rady Ústavu pro studium totalitních režimů, rozepsal o důvodech odvolání jeho ředitele Daniela Hermana. Ten prý Ústav absolutně manažersky nezvládal a jako nehistorik se nechával několika zaměstnanci ovládat. Nikdo nevěděl, co Ústav dělá a v jeho práci byl chaos, ze kterého jen občas vypadla nějaká pochybná kauza.

Co tam dělal, vždyť to ani nebyl historik! Bitva o Ústav stále dohořívá
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na jednání Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

„S každým dalším dnem ve mne sílil pocit, že působení Daniela Hermana ve funkci ředitele ÚSTR nevede k vyšší efektivitě práce Ústavu, k posílení jeho renomé a stabilizaci vnitřních poměrů,“ stěžuje si Jelínek. Herman, který nemá historické vzdělání, se podle Jelínka stal loutkou v rukou nejbližších spolupracovníků. "Sednout si do křesla ředitele ÚSTR by mne ani ve snu nenapadlo. Bůh suď, co k tomu vedlo pana Hermana,“ píše politolog.

Protitotalitní ústav se podle něj nestal symbolem otevírání témat a zveřejňování informací, ale naopak jejich utajování a selektivní práce. Klíčová agenda - digitalizace materiálu StB - probíhá chaoticky a nesystematicky a nebere prý vůbec v potaz hlavní zásady archivářské práce.

Navíc prý Ústav trápí mohutná fluktuace zaměstnanců, spočívající v častých odchodech. „Nucené odchody z pracovního poměru mají mimo jiné kořeny v tendencích omezovat svobodné bádání a bránit historikům ve vyjádření názoru,“ píše Jelínek.

Ředitel Herman podle něj nebyl ani manažerem, ani historikem, ale o to větším ideologem. Tomu prý dala za pravdu například jeho slova z rozhovoru pro Český rozhlas, že zvažuje nabídky na angažmá od dvou politických stran. Některé Hermanovy praktiky prý naznačují i jiné problémy - například jeho citace z e-mailové komunikace radních, u nichž je nejasné, jak se k nim vůbec dostal.  

„Stěžejním úkolem Rady ÚSTR a nového vedení Ústavu je zaštítit ústav před politickými vlivy, učinit jej personálně stabilním, transparentním a přátelským ve vztahu k badatelům i široké veřejnosti,“ myslí si Jelínek. Je prý na čase změnit jeho pověst jako „ústavu propagandy“.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…