Co ten Zeman? Jiný pohled na to, za co mu nadávají, kavárna nebude ráda

05.02.2019 12:22

Americký novinář žijící v Česku Erik Best se na svém webu FSFinalWord.cz rozepsal o současném stavu justice. Zmínil především jména Josefa Baxy, Vojtěcha Šimíčka a Pavla Rychetského. A samozřejmě také jméno hlavy státu, Miloše Zemana.

Co ten Zeman? Jiný pohled na to, za co mu nadávají, kavárna nebude ráda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Erik Best, americký novinář
reklama

Best si všímá toho, že současný Ústavní soud má nyní 14 soudců (běžně jich mívá patnáct, ale jeden odešel do penze). Nejvyšší správní soud má soudců 32. Následně uvádí, že dva z tohoto počtu se rozhodli veřejně promluvit o nátlaku ze strany prezidenta Miloše Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře. Jejich výpověď – konkrétně tedy Josefa Baxy a Vojtěcha Šimíčka, zveřejnil Respekt. 

Oba dva muži přitom, jak poznamenává Best, měli být „převeleni“, a to kvůli plánovanému odchodu z funkce šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského. Šimíček měl jít na Nejvyšší správní soud a převzít pozici Josefa Baxy, Baxa se měl pro změnu stát předsedou Ústavního soudu místo Rychetského.

Původní text ZDE

„Tato rošáda se 18. dubna 2018 dostala na titulní stránku Hospodářských novin, které vydává stejné vydavatelství jako Respekt. Zeman ale plán vetoval. Zatímco kampani #JusticniMeToo dochází v mediálním prostředí dech, je dobré mít na paměti pořadí událostí a uvědomit si, že špinavou hru tady hráli všichni – Hrad, soudci i média,“ poznamenal k celé věci Best.

Hospodářské noviny tehdy přinesly informaci, že Rychetský požádal Zemana o schůzku ve věci rošády mezi soudci. Rychetský sám však popíral, že by chtěl s hlavou státu řešit svůj předčasný odchod z funkce. „V tuto chvíli se vůbec nezabývám tím, kdo zaujme moje místo po roce 2020, pokud v té době skutečně rezignuji,“ uvedl tehdy Rychetský s tím, že se Zemanem chce mluvit hlavně o Nejvyšším správním soudu. Baxa ani Šimíček tehdejší schůzku ani případné výměny postů komentovat nechtěli. 

 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

16:04 Nic! Dvě tajná jednání Sněmovny. A zase nic. Ten člověk už nás stál tolik peněz. Nevěřím mu! Novinářský kolega potopil Kroupu

„Myslím, že kauza Kroupa překryla kauzu Vrbětice a udělala z ní kameňák. A to ještě fandím všem Kame…