Co viděli a řekli překvapení poslanci Francie na Krymu: Ve Washingtonu z toho může bouchnout počítač

28.07.2015 8:31

Několik francouzských poslanců a senátorů navštívilo Krym a překvapivě ostře se poté vyjádřilo na adresu Spojených států. Realita na poloostrově je podle jejich názoru značně odlišná od toho, jak ji líčí Washington. Mimo jiné také odsoudili sankce a vyzvali ke zlepšení vztahů mezi Francií a Ruskem.

Co viděli a řekli překvapení poslanci Francie na Krymu: Ve Washingtonu z toho může bouchnout počítač
Foto: wikipedia
Popisek: Krymský poloostrov.
reklama

Anketa

Která z následujících osobností veřejného života by dle vás měla býti příštím prezidentem republiky ? (poznámka: Jde o čistě orientační anketu)

hlasovalo: 24336 lidí

„Spojené státy chtějí zvýšit svůj vliv v Evropě a působit proti Rusku. Americké postoje jsou pochopitelné. A kde je pochopení amerických postojů, tam je také vysvětlení americké propagandy a propagandy některých amerických spojenců v Evropě,“ poznamenal jeden z členů francouzské delegace, poslanec Jerome Lambert. Francouzští zákonodárci v čele se šéfem výboru pro zahraniční věci Národního shromáždění Thierry Mariani avizovali, že jejich cílem bylo zjistit, jak se věci na Krymu skutečně mají. Během návštěvy uskutečněné 23. a 24. července se mimo jiné setkali s místními vládními úředníky a obyvateli.

„Jako první navrhl cestu na Krym Mariani a já si tehdy řekl, že musím jet taky a vidět na vlastní oči, co se tam děje. Diskutovat o Krymu na parlamentním shromáždění nemá žádný smysl, dokud se člověk neseznámí se situací přímo na místě,“ prohlásil Yves Pozzo di Borgo. On i jeho kolega Lambert se dle svých slov dle informací z médií domnívali, že na Krymu zuří válka. „Nyní musím říci, že situace na Krymu je zcela normální a třeba na Jaltě jsem viděl mnoho turistů. Setkali jsme se se stovkami lidí a společně hovořili prostě o všem. Mnozí z nich nám děkovali za náš zájem. Byli také rádi, že se vše konečně vrací do normálu,“ konstatoval Lambert.

Poslanec Pozzo di Borgo zmínil, že on i jeho kolegové se o své zkušenosti podělí ve francouzském parlamentu. „Pevně věřím, že Krym navštíví také členové Evropského parlamentu. Evropská diplomacie zatím o Krymu informuje nepravdivě. Obyvatelé poloostrova jsou tak uvrženi do jakési černé díry a Krym se tak ocitl ve stejné situaci jako Kuba. Doufám, že Krym v oné černé díře nezůstane jako Kuba po celé půl století. Existuje naděje, že se tento neblahý scénář nenaplní. Musí být naplněny dohody z Minsku, které jsou důležité pro Ukrajinu, Rusko i Evropskou unii. Musíme se problému na Krymu věnovat, protože tam žije dva miliony lidí, kteří nyní žijí v obrovské nejistotě,“ řekl di Borgo.

Francouzští zákonodárci obecně odmítli embargo. Podle dalšího člena delegace, zákonodárce Patrice Verchera, jsou vztahy mezi Ruskem a Francií na bodě mrazu právě kvůli sankcím. „Francie musí najít ve vzájemných vztazích novou rovnováhu. Ostatně generál de Gaulle nás přece učil, že velikost naší země spočívá v tom, že se vždy snažíme pochopit všechny strany, jež čelí obtížím,“ uvedl Verchere a dodal, že Francie musí pokračovat v dialogu s Ruskem, aby se vztahy mezi oběma zeměmi vrátily na dřívější úroveň.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

19:19 Jen pro silné povahy! Arménský velvyslanec prozradil, co muslimští vojáci z Ázerbájdžánu provádí civilistům v Náhorním Karabachu

Arméni v Náhorním Karabachu stále čelí vražedným útokům a násilnému vytlačování ze svého historickéh…