Co za to pan starosta dostal? Gazdík v sněmovně řádil kvůli Bečvě, ANO mlátilo do lavic

5.10.2021 3:53 odp.

Poslanci na mimořádné schůzi debatovali o kauze otravy řeky Bečvy. Místopředseda STAN Petr Gazdík v diskusi vystoupil tak razantně, až si ze strany poslanců hnutí ANO vysloužil nesouhlasné bušení do poslaneckých lavic. Přesvědčte se sami, co Gazdík řekl.

Co za to pan starosta dostal? Gazdík v sněmovně řádil kvůli Bečvě, ANO mlátilo do lavic
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Gazdík vedl delší řeč s argumenty proti zákonu o EET

„Já jsem rád, že jste nám tady zcela jasně ukázal, že nejste ministr pro životní prostředí, ale ministr zametání stop po ekologických zločinech,“ vypálil Gazdík hned na úvod svého vystoupení.

A hned se ozvalo bušení do lavic.

Ale Gazdík se nedal zastavit a obvinil ministra, že o situaci v Bečvě lhal, když v úvodu celého šetření říkal, že voda nezapáchala. Přímo na místě ale bylo zjištěno a zaznamenáno, že voda v místě havárie zapáchala.

Česká inspekce životního prostředí podle Gazdíka dluží veřejnosti jednu zásadní informaci.

„To je přesný rozbor, ze kterého bylo usouzeno, že se jednalo o kyanidy. A pokud se jednalo o kyanidy, tak v jakém množství? A jaké tam byly jiné látky? Třeba fenolin? Nebo volný chlór, jak 13 svědků uvedlo v místopřísežném prohlášení, ta voda zapáchala,“ pokračoval v palbě Gazdík.  

Z úst Petra Gazdíka také zaznělo, že pochybily i další státní orgány. Největší pochybení ale vidí na straně České inspekce životního prostředí, které vyčetl, že neodebrala vzorky u chemičky Deza z holdingu Agrofert, nebo pokud byly odebrány, tak byly vylity či znehodnoceny. To je podle Gazdíka ta vůbec největší chyba. A ČIŽP spadá pod ministra Brabce. „Jak je to možné? To považujete za kvalitní práci inspekce?“ Ptal se Gazdík ministra.

Uhodil také na starostu Valašského Meziříčí z hnutí ANO Roberta Stržínka, který podle Gazdíka dostal „trafiku, volitelné místo na kandidátce, i když původně volitelný být neměl. Asi to dostal za nějakou odměnu“.

Česká inspekce životního prostředí prý dnes slouží jako orgán, který trestá malé podniky a přistupuje obezřetně k podnikům velkým, jako je Agrofert. Stačí se prý podívat na rozpory odhalené v Hospodářských novinách.

„Česká inspekce totiž tvrdí, že látka musela do Bečvy vniknout na základě jednorázového vnosu. Policie tvrdí, že se o jednorázový vnos nejednalo,“ ukázal na jeden z rozporů Gazdík.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Poučky Západu o demokracii... Sobectví nemá proti Číně a Rusku šanci. Slavný francouzský ekonom Piketty nabádá k pokoře

13:55 Poučky Západu o demokracii... Sobectví nemá proti Číně a Rusku šanci. Slavný francouzský ekonom Piketty nabádá k pokoře

Západní země musejí být pokorné. Tvrdí to alespoň slavný francouzský ekonom Thomas Piketty, držitel …