Covid? Moravec ukázal jasná čísla. Odborník řekl: Buď bude vakcína, nebo toto všechno pořád dokola

22.11.2020 14:52

Hosty druhé hodiny Otázek Václava Moravce v ČT byli náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, šéf zdravotnických statistik Ladislav Dušek a biochemik Jan Konvalinka. Moravec ve vysílání položil na stůl graf, který naznačuje, jak je to s úmrtími na nemoc covid-19. Konvalinka popsal, jak se to má s vakcínami. Dušek, Černý a Konvalinka se shodli v tom, že nechat se očkovat, až bude čím, je jednoznačně správné. Dušek v závěru varoval, že nás teď čekají opravdu těžké tři měsíce.

Covid? Moravec ukázal jasná čísla. Odborník řekl: Buď bude vakcína, nebo toto všechno pořád dokola
Foto: Screen ČT24
Popisek: Václav Moravec

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12132 lidí
Ve druhé hodině Otázek Moravec nastolil téma, jak počítat zemřelé s covidem a na covid. Na stůl položil graf, podle kterého čistě na covid-19 umírá 19 procent lidí, dalších 8 procent zemřelých tvoří lidé s covidem, kteří měli ještě další nejasné potíže. A celých 64 procent zemřelých tvoří lidé, kteří měli vedle covidu nějaké jiné závažné onemocnění.

Takto hovoří data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Ředitel tohoto ústavu Ladislav Dušek před kamerami zdůraznil, že v žádném případě nelze tato čísla tajit, ale do budoucna považuje za důležité tato data podrobněji analyzovat.

Za diskusi podle něj stojí i to, zda by nebylo dobré změnit metodiku, s jejíž pomocí se s covidovými čísly pracuje.

Václav Moravec v ČT představil graf s úmrtími na covid

To podle Duška nemění nic na tom, že v Česku dál pokračuje epidemie a s tím budou spojena i vyšší čísla úmrtí než v předchozích letech, kdy ve světě epidemie covidu-19 nebyla. Ale konkrétní ověřená data, jak to bylo s úmrtími za září, říjen a listopad, budou podle Duška dispozici na konci ledna nebo v únoru příštího roku. Ověřit tyto statistiky trvá podle něj nejen v Česku, ale po celém světě, to není nic neobvyklého

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20402 lidí

Černý upozornil, že epidemie může trvat ještě dlouho. Buď dokud většina populace přirozenou cestou získá imunitu – nebo dokud nebude k dispozici funkční vakcína. Dokud nenastane jedna nebo druhá varianta, bude podle Černého třeba mít se na pozoru. Ale to neznamená, že nemocnice věnují pozornost jen pacientům s covidem.

Dušek konstatoval, že koronavirus z Česka nezmizí. I když se provoz nemocnic vrátí do běžného provozu, tak především v časech, kdy se respiračním onemocněním daří, tedy na podzim a v zimě, budeme čelit opakovaným nárůstům počtu nemocných s nemocí covid-19. „Počítejme s tím, že budeme stále bojovat s návraty epidemie,“ upozornil Dušek.

Konvalinka před kamerami prohlásil, že do vývoje vakcín na nemoc covid-19 byly vloženy obrovské peníze. To je také důvod, proč již dnes existuje 13 typů vakcín stojících na různých základech ve třetí fázi testování.

Černý konstatoval, že on se očkovat nechá prakticky okamžitě, až bude k dispozici funkční vakcína

Všichni tři pánové se shodli na tom, že je škoda, že Češi ve věci aplikace vakcíny nevěří odborníkům. Shodli se na tom, že nechat se očkovat je správné.

Problém nemoci covid-19 je podle Duška v tom, že přirozené číslo covidu se pohybuje někde mezi 4 až 6, což znamená, že tento virus umí relativně snadno přehltit zdravotnický systém, pohybuje-li se v populaci, která proti němu nemá protilátky.

Zkrátka a dobře platí, že koronavirus není ebola, ale jeho nebezpečnost je v tom, že dokáže zbořit i solidně postavený zdravotnický systém. Proto je třeba nechat se očkovat.

„Strašně si přeju, aby se nestala jedna podstatná věc – aby z té vakcíny se nestal politicko-ideologický problém, aby nenastala nějaká antivakcinační kampaň proti tomu. Řekněme si férově, jak to je. Buď budeme mít vakcínu, se všemi otazníky, které to má – nebo nás čeká neustále trasování, neustále zapínání a vypínání (společenského života),“ řekl jasně Dušek.

Nakonec se pánové shodli, že je třeba lidi pozitivně motivovat, aby se chodili nechat testovat na nemoc covid-19. V tuto chvíli jsou lidé motivováni spíše k tomu, aby se testování vyhnuli, protože se bojí toho, že by mohli přijít o práci. Zaměstnavatelé se zase obávají, že by přišli o pracovní sílu, protože nakažení zaměstnanci by zamířili do karantény na deset dní.

Konvalinka v této souvislosti volal i po testování na školách, které se budou opět otevírat.

Dušek upozornil, že plošné testování má i svá rizika, protože přiměje k pohybu velké množství lidí. Aby se tato okolnost vykompenzovala, je třeba provádět plošné testy v konkrétních komunitách opakovaně.

„To nám dá šanci přežít to nesmírně těžké období – prosinec, leden, únor – to pravdu bude období, které nebude na naší straně,“ varoval v závěru pořadu Dušek.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: mp

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

příspěvek na péči 1. stupeň

Jak může stačit mamince 1. stupeň příspěvku, když je nastaven na 880 Kč ? 3 x týdně potřebuje naši péči, má přiznané 4 body pomoci. Proč nejsou v parametrech posuzování například procházky s doprovodem ? Pokud bychom ji nebrali 4x týdně ven, přestala by chodit. Kdo může rozhodnout, že její aktivity ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Výsměch Němcové: To jí zničili koupelnu? „Kachlovka“ na pranýři

21:45 Výsměch Němcové: To jí zničili koupelnu? „Kachlovka“ na pranýři

MONITORING SÍTÍ Senátorka Miroslava Němcová na sociální síti uvedla, že naši obrannou dohodu se Spoj…