Covid? Moravec ukázal jasná čísla. Odborník řekl: Buď bude vakcína, nebo toto všechno pořád dokola

22.11.2020 14:52

Hosty druhé hodiny Otázek Václava Moravce v ČT byli náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý, šéf zdravotnických statistik Ladislav Dušek a biochemik Jan Konvalinka. Moravec ve vysílání položil na stůl graf, který naznačuje, jak je to s úmrtími na nemoc covid-19. Konvalinka popsal, jak se to má s vakcínami. Dušek, Černý a Konvalinka se shodli v tom, že nechat se očkovat, až bude čím, je jednoznačně správné. Dušek v závěru varoval, že nás teď čekají opravdu těžké tři měsíce.

Covid? Moravec ukázal jasná čísla. Odborník řekl: Buď bude vakcína, nebo toto všechno pořád dokola
Foto: Screen ČT24
Popisek: Václav Moravec

Anketa

Kdo byl lepší ministr zdravotnictví?

hlasovalo: 12124 lidí
Ve druhé hodině Otázek Moravec nastolil téma, jak počítat zemřelé s covidem a na covid. Na stůl položil graf, podle kterého čistě na covid-19 umírá 19 procent lidí, dalších 8 procent zemřelých tvoří lidé s covidem, kteří měli ještě další nejasné potíže. A celých 64 procent zemřelých tvoří lidé, kteří měli vedle covidu nějaké jiné závažné onemocnění.

Takto hovoří data Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS). Ředitel tohoto ústavu Ladislav Dušek před kamerami zdůraznil, že v žádném případě nelze tato čísla tajit, ale do budoucna považuje za důležité tato data podrobněji analyzovat.

Za diskusi podle něj stojí i to, zda by nebylo dobré změnit metodiku, s jejíž pomocí se s covidovými čísly pracuje.

Václav Moravec v ČT představil graf s úmrtími na covid

To podle Duška nemění nic na tom, že v Česku dál pokračuje epidemie a s tím budou spojena i vyšší čísla úmrtí než v předchozích letech, kdy ve světě epidemie covidu-19 nebyla. Ale konkrétní ověřená data, jak to bylo s úmrtími za září, říjen a listopad, budou podle Duška dispozici na konci ledna nebo v únoru příštího roku. Ověřit tyto statistiky trvá podle něj nejen v Česku, ale po celém světě, to není nic neobvyklého

Anketa

Dělá prezident Zeman svou práci dobře? (Ptáme se od 18.11.2020)

80%
20%
hlasovalo: 20385 lidí

Černý upozornil, že epidemie může trvat ještě dlouho. Buď dokud většina populace přirozenou cestou získá imunitu – nebo dokud nebude k dispozici funkční vakcína. Dokud nenastane jedna nebo druhá varianta, bude podle Černého třeba mít se na pozoru. Ale to neznamená, že nemocnice věnují pozornost jen pacientům s covidem.

Dušek konstatoval, že koronavirus z Česka nezmizí. I když se provoz nemocnic vrátí do běžného provozu, tak především v časech, kdy se respiračním onemocněním daří, tedy na podzim a v zimě, budeme čelit opakovaným nárůstům počtu nemocných s nemocí covid-19. „Počítejme s tím, že budeme stále bojovat s návraty epidemie,“ upozornil Dušek.

Konvalinka před kamerami prohlásil, že do vývoje vakcín na nemoc covid-19 byly vloženy obrovské peníze. To je také důvod, proč již dnes existuje 13 typů vakcín stojících na různých základech ve třetí fázi testování.

Černý konstatoval, že on se očkovat nechá prakticky okamžitě, až bude k dispozici funkční vakcína

Všichni tři pánové se shodli na tom, že je škoda, že Češi ve věci aplikace vakcíny nevěří odborníkům. Shodli se na tom, že nechat se očkovat je správné.

Problém nemoci covid-19 je podle Duška v tom, že přirozené číslo covidu se pohybuje někde mezi 4 až 6, což znamená, že tento virus umí relativně snadno přehltit zdravotnický systém, pohybuje-li se v populaci, která proti němu nemá protilátky.

Zkrátka a dobře platí, že koronavirus není ebola, ale jeho nebezpečnost je v tom, že dokáže zbořit i solidně postavený zdravotnický systém. Proto je třeba nechat se očkovat.

„Strašně si přeju, aby se nestala jedna podstatná věc – aby z té vakcíny se nestal politicko-ideologický problém, aby nenastala nějaká antivakcinační kampaň proti tomu. Řekněme si férově, jak to je. Buď budeme mít vakcínu, se všemi otazníky, které to má – nebo nás čeká neustále trasování, neustále zapínání a vypínání (společenského života),“ řekl jasně Dušek.

Nakonec se pánové shodli, že je třeba lidi pozitivně motivovat, aby se chodili nechat testovat na nemoc covid-19. V tuto chvíli jsou lidé motivováni spíše k tomu, aby se testování vyhnuli, protože se bojí toho, že by mohli přijít o práci. Zaměstnavatelé se zase obávají, že by přišli o pracovní sílu, protože nakažení zaměstnanci by zamířili do karantény na deset dní.

Konvalinka v této souvislosti volal i po testování na školách, které se budou opět otevírat.

Dušek upozornil, že plošné testování má i svá rizika, protože přiměje k pohybu velké množství lidí. Aby se tato okolnost vykompenzovala, je třeba provádět plošné testy v konkrétních komunitách opakovaně.

„To nám dá šanci přežít to nesmírně těžké období – prosinec, leden, únor – to pravdu bude období, které nebude na naší straně,“ varoval v závěru pořadu Dušek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

20:56 „Je to cílená lež.“ Data o vakcínách, zastánce znepokojí

Bez vakcín se nemoci covid-19 a přeplněných nemocnic neubráníme, to na denní bázi slyšíme z úst nejv…