Covid: Škola? Ne. Doma se nakazíte! Omylem uniklo pravdivé info

21. 10. 2020 14:44

Ústav zdravotnických informací a statistik (ÚZIS) omylem zveřejnil data, podle nichž se ve školách před jejich kritizovaným uzavíráním nakazilo jen malé procento lidí. V případě základních škol se jedná jen o 4,1 procenta z počtu nakažených, ještě méně je tomu na školách středních a vysokých. Zatímco přes 30 procent lidí se nakazilo v práci a téměř 25 procent v rodině. Zavírání škol kritizovala opozice, ale také velká řada odborníků.

Covid: Škola? Ne. Doma se nakazíte! Omylem uniklo pravdivé info
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Oddělení nemocniční hygieny a epidemiologie
reklama

ÚZIS data poslal serveru Echo24.cz údajně omylem po velkém tlaku redakce. Té potom měl ihned volat mluvčí úřadu Josef Tuček s tím, že data poslat nechtěli a že mají sníženou vypovídací hodnotu. Na zpřesnění dat se totiž podle něj ještě pracuje, a dosud se nedaří u všech infikovaných zjistit zdroj nákazy.

Podle Tučka data vycházejí z informací, které krajským hygienám předají samotní nakažení s tím, že mnohdy pravděpodobné místo nákazy neznají. Přesto právě z těchto dat vláda vycházela při přijímání dalších opatření proti šíření nákazy koronavirem.

Podle dat se k 10. říjnu největší počet lidí od března nakazil na pracovišti (32 %). K nakažení také často dochází v rodině nebo ve volném čase (23,5 %). Ve školách se oproti tomu nakazilo jen minimum lidí, konkrétně 4,1 % na základních školách, jen 2,6 % na středních a 1,6 % na vysokých školách. Přitom právě střední a vysoké školy byly uzavřeny nejdříve.

Zejména zavření základních škol kritizovala řada odborníků i z toho důvodu, že s malými dětmi musejí doma zůstávat rodiče, v mnoha případech například zdravotnický personál, který aktuálně v mnoha nemocnicích zoufale chybí. Vláda při uzavření škol argumentovala tím, že se nákaza velmi šířila mezi studenty a pedagogy. Z dat ÚZIS ale vyplývá, že ve škole se nakazila menšina lidí.

Problém je také v tom, že se od března u 19 % lidí nepodařilo zjistit pravděpodobné místo nákazy. Toto číslo se navíc v posledních týdnech zvětšuje, protože hygieny nestíhají nakažené kvůli enormnímu nárůstu trasovat. Koronavirus se navíc na mnoha místech již přenáší komunitně.

„Po celém kraji probíhá komunitní přenos,“ uvedla tisková mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Středočeský kraj momentálně hlásí nejvyšší čísla nakažených v republice a až 65 % nakažených neví, kde se nakazili.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

19:45 Proč ke kauze Vrbětice promluví prezident až za týden? Hynek Kmoníček to tuší

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Hynek Kmoníček, český velvyslanec v USA. Kam …