Covid, covid, covid. Jsou zde ale i jiná důležitá témata, o kterých se nemluví, varuje Zbořil

16.01.2021 7:57

Politolog Zdeněk Zbořil se ve svém pravidelném sobotním komentáři pro Prvnízprávy.cz tentokrát zaměřil na dezinformace. Spolu s nimi totiž vznikají dobře placená pracovní místa, pro která se stále víc a víc musí shánět nějaké budovy. Dezinformace bychom podle něj měli nazývat pravými jmény. V kontextu toho zmiňuje témata, například brexit, migrace, po kterých jako by se slehla země. A prozradil, co říká na tvrzení exprezidenta Václava Klause, že dezinformace neexistuje a že to je instrument, který slouží k ohlupování lidí.

Covid, covid, covid. Jsou zde ale i jiná důležitá témata, o kterých se nemluví, varuje Zbořil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

V souvislosti s dezinformacemi kolem nás Zbořil podotýká, že se určitě v současném světě děje spousta věcí, o kterých se nemluví právě díky covidu a americkým volbám. „A mně se osobně zdá, že ty věci, o kterých se nemluví, jsou zajímavější než ty, o kterých se mluví, jednak samozřejmě proto, že ty informace, ať už se jedná o amerického prezidenta a jeho osud, nebo o covid a jeho šíření a jeho přetváření v další a další mutace, tak že jsou nedůvěryhodné,“ říká politolog. Tím se stalo, že některé jiné zprávy, které se útržkovitě objevují, se dají považovat za seriózní.

O některých tématech, kterými nás média živila neúnavně, dokonce několik let, se nemluví. Poukázal na brexit. „To není jenom o tom, že bylo podepsáno, ačkoliv brexit je už proveden a běží, tak co se stane s fotbalisty, kteří jsou nebo nejsou na britských ostrovech. Ale to samé je omezení zpravodajství z Ruska. Nedávno vysílala televize nějaký záběr, jak vypadá Moskva a Petrohrad a byly to záběry staré asi tak 30 let,“ dal za příklad.

Anketa

Kdo ze jmenovaných chybí ve vysoké politice nejvíc?

hlasovalo: 5992 lidí
Není to podle něj jenom ledabylost, je to nezájem zpravodajů o těch věcech mluvit. „Najednou jako kdyby zmizel brexit z mapy Evropy, ale třeba problém migrace, vždyť jsme tím byli od rána do večera krmeni doslova a nejenom médii, těmi posly z Bruselu, neziskovkami, Člověkem v tísni, ty nás zásobovaly osudy kdejaké lodi ve Středozemním moři a situací na hranicích Řecka,“ pokračuje Zbořil.

Zmiňuje slova Klause staršího. „My jsme ještě stále zásobováni tím, že nám někdo vysvětluje, dokonce i z úrovně komisařky Evropské komise, že jsme dezinformováni, a na to odpověděl Václav Klaus zajímavým způsobem, že dezinformace neexistuje a že to je instrument, který slouží k ohlupování lidí. Bez ohledu, jakým způsobem to Václav Klaus říká, je pravda, že by se mohlo místo dezinformace také říkat lež nebo nepravda, vědomá nepravda, nepravda používaná k oklamání druhého nebo k osobnímu prospěchu,“ míní Zbořil.

„Ale ono to líp zní, když někdo řekne, že je komisařem, který vede boj proti dezinformacím. Takže o tom by se možná mohlo mluvit, abychom mohli pojmenovat ty úřady, které omezují naši svobodu vyjadřování a šíření myšlenek a mají velmi složité názvy a už se v nich pomalu přestáváme vyznávat, kdo je kdo a co je co, abychom mohli vědět, proti čemu vlastně bojují,“ všímá si.

„Bojují vlastně proti lžím, vědomým nepravdám a tak dále. Anebo jsou to dobře placená pracovní místa, pro která se stále víc a víc musí shánět nějaké budovy, nedej bůh nějaké nové stavět,“ dodává Zbořil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

21:45 Co Reportéři ČT nedořekli: Developer Sekyra, lidovecký ministr, církevní miliardy. A za vším „restituční biskup“

Developer Luděk Sekyra staví novou čtvrť bytů a kanceláří v Praze na Smíchově. Jeden z největších de…