Covid pasy schváleny: Cestovatelům přesto hrozí komplikace

09.06.2021 12:56

Evropský parlament schválil covid pasy, které by měly začít platit od července. Jedná se o bezplatná osvědčení o očkování, negativním testu či prodělané nemoci a měly by je uznávat všechny členské země. Ty si nyní musí doporučení sami odhlasovat. Na Malostranském náměstí poblíž Poslanecké sněmovny kvůli tomu již probíhá demonstrace iniciativ Chcípl PES a Volný blok. Promluvit by na akci měl i nezařazený poslanec Lubomír Volný.

Covid pasy schváleny: Cestovatelům přesto hrozí komplikace
Foto: Screen: FB Chcípl PES - Otevřeme Česko
Popisek: Demonstrace uskupení Chcípl PES - Otevřeme Česko.

Systém covidových pasů byl europoslanci schválen většinou hlasů a platit by měl 12 měsíců od 1. července 2021. Osvědčení není podmínkou volného pohybu osob a nelze ani být požadováno jako cestovní doklad. Bude vydáváno vnitrostátními úřady buď v papírové, nebo digitální formě. V dokumentu bude uvedeno, zda má uživatel nedávný negativní výsledek testu, zda a kdy prodělal nemoc nebo zda je očkovaný.

Jednotlivé státy mohou s nařízením EU ještě volně pracovat, a tak hrozí, že některé státy budou ke covid pasům nadále vyžadovat karanténu. Testy k získání covid pasu navíc nemusí být bezplatné, jak původně europoslanci zamýšleli, ale měly by být „cenově dostupné“. Na tyto testy Evropská komise přispěje 100 miliony eur (2,5 miliardy korun). Země se budou moci i rozhodnout, zda budou akceptovat očkování vakcínami schválenými Evropskou lékovou agenturou, nebo i další vakcíny jako ruský Sputnik V.

O přijetí takzvaných covid pasů by se mělo ve středu hlasovat v Poslanecké sněmovně v rámci novely zákona o ochraně veřejného zdraví. Kvůli tomu se na Malostranském náměstí sešly stovky lidí, podle nichž by bylo přijetí covid pasů protiústavní a omezovalo by práva a svobody občanů.

Akce pořádají hnutí Chcípl PES a Volný blok a počítá se s tím, že se obě demonstrace spojí. „Na dnešní den byly svolány a povoleny magistrátem dvě demonstrace na Malostranském náměstí za svobodu. Otevřeme Česko – chcípl pes oficiálně končí svoji účast na demonstraci a naši příznivci budou podporovat demonstraci pana Volného. Nemá cenu tříštit síly,“ píše Chcípl PES na svém facebooku, jak informuje server Idnes.cz.

Covid pasy podle obou iniciativ „rozdělí občany na ty, kteří mohou do zahraničí, kteří mohou na koncert a ty, kteří o tuto volbu přijdou. Touto novelou dojde k zásadnímu omezení našich svobod“. S tím ale nesouhlasí ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO),  který zdůrazňuje, že očkování je nepovinnou součástí covid pasů. „Jsou tam všechny tři možnosti, tedy očkování, test a prodělání onemocnění,“ uvedl Vojtěch s tím, že k ničemu jinému než cestování navíc opatření neslouží.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

20:25 Vojtěchu, vraťte diplom. Znásilňování práva, stále dokola. Pánové nahoře nás záměrně udržují ve strachu, myslí si advokátka Zwyrtek Hamplová

„Nedej bože, to tvoří po večerech sami?“ Známá a oceňovaná advokátka Jana Zwyrtek Hamplová kroutí hl…