Cože? Koluje tento text o Romanu Prymulovi. Autora dobře znáte

26.03.2020 10:14

Obava, která se u nás šíří v souvislosti s koronavirem, neustále roste. Hlavním mužem války s virem je náměstek ministra zdravotnictví, epidemiolog a předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Ten byl v minulosti kvůli střetu zájmů odvolán z pozice ředitele královéhradecké nemocnice. Na scéně je ale ještě jeden jeho problém. V náročném boji s koronavirem to může vypadat, že se zapomnělo na jeho bezpečnostní prověrku. Tu k výkonu pozice náměstka na Ministerstvu zdravotnictví nutně potřebuje. Ještě před vypuknutím koronaviru u nás o tom mimo jiné psal bývalý mluvčí Ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Jeho text nyní hojně koluje po českém internetu.

Cože? Koluje tento text o Romanu Prymulovi. Autora dobře znáte
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Prymula

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nařídil všem svým náměstkům, že musí mít bezpečnostní prověrku. Vyplynulo to ze služebního předpisu, který vznikl vloni v polovině března. A právě od té doby uplynula doba jednoho roku na její získání. Prověrka chyběla náměstkyni Aleně Šteflové a Romanu Prymulovi. Alena Šteflová ji už obdržela, Roman Prymula podle posledních únorových informací nikoli. 

Anketa

Vadí vám vládní nařízení, ať lidé během karantény nejezdí na chaty a chalupy?

9%
91%
hlasovalo: 25930 lidí

Pokud bezpečnostní prověrku nezíská do poloviny března, měl by z pozice náměstka odstoupit, nebo by ho měl ministr musí sesadit na nižší pozici (konkrétní termín byl 14. březen). Zároveň Zdravotnický deník začátkem února psal o tom, že Prymula chce z ministerstva odejít. Koronavirus mu však plány změnil.

Náměstkem na Ministerstvu zdravotnictví byl Prymula jmenován již v březnu roku 2017, přestože ho předchozí ministr Svatopluk Němeček odvolal z funkce ředitele FN Hradec Králové. Právě to mohou být důvody, kvůli kterým nastaly problémy s prověrkou.

Připomeňme si situaci v roce 2016. Roman Prymula byl odvolán z vedení státní nemocnice v Hradci Králové kvůli střetu zájmů, kde hlavním důvodem bylo, že Prymula v pozici ředitele nemocnice inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed s. r. o., ve které sám figuroval a kterou v té době vlastnila jeho dcera Karolína. Společnost Biovomed inkasovala od farmaceutických firem ročně přes 41 milionů korun.

Anketa

Má prof. Roman Prymula, předseda krizového štábu, vaši důvěru?

93%
7%
hlasovalo: 33475 lidí

Na problém upozornil tehdejší poslanec Marek Černoch, který v té době interpeloval premiéra Bohuslava Sobotku. „Z veřejně přístupných dokumentů a jak upozornila média, je tento ředitel velké státní nemocnice zároveň prokuristou ve firmě Biovomed své dcery, která studuje a dlouhodobě žije na Floridě. Přesto je natolik šikovná, že jen za rok 2014 tato šestadvacetiletá slečna dokázala vytvořit odborné materiály a studie za 41 milionů korun. Je to mimořádně podezřelé,“ prohlásil tehdy Marek Černoch.

Zdravotnický deník poté upozornil, že od roku 2005 společnosti Biovomed přicházejí peníze od farmaceutických firem za provádění klinických studií. Nahlédnutím do registru oznámení dle zákona o střetu zájmů Zdravotnický deník zjistil částky, které Roman Prymula dostal za různé činnosti. Činnost „věda a výzkum“, kterou vykazuje Prymula, je téměř výhradně hrazena farmaceutickými firmami, ty kromě vakcín dodávají také léky pro nemocnice. Nutno připomenout, že v té době Prymula nebyl jen ředitel hradecké nemocnice, která nakupuje léky v řádu stamilionů korun, ale také působil na Fakultě vojenského zdravotnictví, která se zabývá očkováním. A také byl a stále je předsedou České vakcinologické společnosti, která zásadním způsobem ovlivňuje rozhodování státu o očkovacích schématech. Server Seznam Zprávy pak spočítal částku, kterou Fakultní nemocnice v Hradci Králové zaplatila společnostem, se kterými obchodovala firma Biovomed. Šlo o neuvěřitelnou cifru přes jednu miliardu korun. Sám Prymula to potvrdil. 

O tom, co Šarapatka uvedl v tomto týdnu, ovšem ParlamentníListy.cz psaly již 5. března

Zdravotnický deník psal rovněž o další kontroverzní Prymulově aktivitě, a to projektu Kliniky čínské medicíny v areálu Fakultní nemocnice v Hradci Králové, jenž zkrachoval. 

A právě text Tomáše Cikrta o Romanu Prymulovi sdílel na svém facebookovém profilu krátce po půlnoci publicista a komentátor Zdeněk Šarapatka.  „...a teď mu věřte. Získal obrovskou moc nad našimi životy a svobodami. Vláda mu zobe z ruky, ale Babiš ho musí mírnit ve výrocích. Hrozí nám tu málem roky kasárníka ve zdech bytů. Vojenský doktor s minulostí nehorázných šméček na vrub státu. Propagandista... čínské medicíny. Teď generál vyděšené země. Pochodujeme, jak píská, a tak nějak tiše doufáme, že správným směrem. Pochybovat můžem leda doma, do výlevky. Ptát se nahlas se rovná vlastizradě: ovce nás za to ušlapou. Jsou tolik vděčné za vlčáka, co je zahnal do ohrady: jen vylezeš za ohradník, tumáš ránu. Ve třech teď nesmíš ani ke žlabu, natož kousek ze salaše. Hned jdeš na porážku. Ok, jde o zdraví stáda a bez kázně to nejde. Pochybnosti přesto zůstávají: jestli má vlčák v pořádku papíry a nemá vzteklinu...“ napsal ostře.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: vef

inflace

jeden z posledních vašich slibů byl, že inflace klesne. A zase jste se hodně mýlil, inflace v České republice stoupá!! jak je to možné?? Stát vám platí 14 poradců, mezi nimi Křečka, to ani on nevěděl že inflace a ceny budou neustále stoupat?? Tak k čemu tam vlastně všichni jste ???

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

16:25 „Německo Němcům, cizinci ven.“ Nový hit v Německu, který by se neměl šířit. Scholz je ve varu

„Cizinci ven!“ V Německu se na kulturních akcích znovu ozývají výkřiky, které otřásaly německou spol…