Čtvrtina Čechů netuší, že jsou jejich pojistky k ničemu

14.09.2011 7:31

Téměř čtvrtina Čechů neví, že by se pojistky měly aktualizovat, jelikož v průběhu let zastarávají. Platí to jak pro životní tak majetkové pojistky. U obou typů pojištění přitom lidé zažijí drsnou realitu až zpravidla tehdy, když se stane neštěstí. Od pojišťovny pak kvůli zastaralé pojistce dostanou jen drobné.

Čtvrtina Čechů netuší, že jsou jejich pojistky k ničemu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

"V souvislosti s letošními letními bouřkami registrujeme značný zájem lidí o změnu pojistných smluv na pojištění majetku a nemovitostí. Řada z nich má letité pojistky, které v základním krytí nenabízejí možnost úhrady některých nyní častých živelných škod," řekl deníku Právo Miroslav Beneš ze společnosti specializované na prodej finančních produktů.

Právě zastarávání smluv je nejčastějším problémem mezi lidmi a pojišťovnami, pojistné částky totiž už dávno neodpovídají reálným hodnotám věcí. Není-li ovšem smlouva aktualizovaná, občan se nemůže nijak bránit, jelikož podepsal, co podepsal.

"Čtvrtina populace neví, kdy pojistku uzavřela, ani zda je aktuální. Většina Čechů nemá tušení o výši svého ročního pojistného ani pojištěných rizicích. Neaktuálnost smluv lidé řeší až v případě, kdy se něco stane," podotkl Tomáš Zavoral z České pojišťovny. Češi také ještě stále velmi zřídka využívají služeb finančních poradců, kteří by aktuálnost smluv ohlídali za ně.

Lidi plete slovník, který pojišťovny používají, často také neví o pojistných podmínkách nic, protože smlouvu na jejich osobu nebo majetek uzavřel někdo jiný. Dílčí nevědomost pak vede k tomu, že když například vezme člověku dům voda, zbydou mu jen oči pro pláč. Pojišťovna mu na základě staré smlouvy totiž vyplatí jen drobné, které škodu nepokryjí často ani z poloviny.

Psali jsme:

Česká pojišťovna zaznamenala sedm a půl tisíc případů škod

Smrtící půjčky pro chudé. Čtěte o blahobytu lichvářů v Čechách

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klimatičtí pátečníci demonstrují za sněhuláky. „Zfanatizovaná mládež nestojí o diskusi“ kroutil hlavou kandidát SPD

12:52 Klimatičtí pátečníci demonstrují za sněhuláky. „Zfanatizovaná mládež nestojí o diskusi“ kroutil hlavou kandidát SPD

REPORTÁŽ Studenti a studentky se v pátek 24. září vracejí opět do ulic. V symbolickém čase 11.59 ods…