Čtyřicet procent Němců si přeje rezignaci Merkelové. Podle Bavorů je situace neúnosná

29.01.2016 21:02

Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Insa pro časopis Focus si čtyři z deseti Němců přejí rezignaci spolkové kancléřky Angely Merkelové. Další průzkum podle informací serveru Aktuálně.cz ale údajně ukázal, že dvaašedesát procent dotázaných je přesvědčeno, že problém migrační vlny nedokáže vyřešit žádná z politických stran v Německu.

Čtyřicet procent Němců si přeje rezignaci Merkelové. Podle Bavorů je situace neúnosná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Angela Merkelová

Německá společnost je prý nicméně v názoru na odstoupení Merkelové rozdělená. Údajně si přeje její rezignaci asi čtyřicet procent, ale dalších pětačtyřicet procent nevidí k rezignaci německé kancléřky důvod. Nejkritičtější jsou prý k Merkelové stoupenci údajně populistické strany Alternativa pro Německo (AfD). Kritiku nicméně sklízí i ve své konzervativní unii CDU/CSU, kde se pro její odchod vyslovila zhruba čtvrtina příznivců strany.

Jak ale uvedla společnost Forsa pro televizi RTL v jiném průzkumu, údajně dvaašedesát procent dotázaných je přesvědčeno, že problém s běženci nedokáže vyřešit žádná z politických stran v Německu. Server Aktuálně.cz rovněž informuje o tom, že bavorská vláda poslala kancléřce dopis, ve kterém po ní požaduje ochranu hranic a řešení současné krize. „Vážená paní spolková kancléřko, milá Angelo, aktuální situace uprchlické krize je dramatická,“ začíná prý šestistránkový dopis zaslaný bavorským zemským premiérem Horstem Seehoferem v úterý do Berlína.

Přes dva tisíce žalob

Aktuálně.cz rovněž informuje s odkazem na agenturu DPA o tom, že jen v loňském roce podalo žalobu na nečinnost Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF), který v Německu rozhoduje o udělení azylu, 2 299 běženců. Nejakčnější jsou prý v tomto směru uprchlíci z Afghánistánu, ale v seznamu se našlo i mnoho Iráčanů, Eritrejců a Syřanů.

Německo nicméně uvedlo, že se bude snažit tlačit na země severní Afriky, aby přijímaly zpět odmítnuté žadatele o azyl, k čemuž podle Angely Merkelové použije i nástroje rozvojové politiky. Podle ní rovněž ale vláda vytvoří pobídky pro výstavbu nových bytů v Německu, aby zajistila ubytování pro uprchlíky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jzd

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

18:30 „Stovky hodin příprav a pak tohle!“ Krátce před tiskovkou s von der Leyenovou se to stalo... Babiš exkluzivně pro PL

Premiér Andrej Babiš poskytl ParlamentnímListům.cz exkluzivně komentář týkající se výstupů některých…