Cyril Svoboda kroutí hlavou: Proč náš prezident blahopřeje ruskému premiérovi? Je to velmi neobvyklé

11.05.2018 16:19

Někdejší lidovecký ministr zahraničí Cyril Svoboda, který dnes radí premiérovi Andreji Babišovi (ANO), se zamyslel nad tím, co měl asi prezident Miloš Zeman na mysli, když podnikl další ne zcela obvyklý krok ve vztahu k Rusku.

Cyril Svoboda kroutí hlavou: Proč náš prezident blahopřeje ruskému premiérovi? Je to velmi neobvyklé
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda na besedě v Poděbradech o české a evropské zahraniční politice
reklama

Když byl ruský prezident Vladimir Putin znovu zvolen do úřadu prezidenta, spekulovalo se o tom, zda ponechá v roli premiéra svého dlouholetého spolupracovníka Dmitrije Medveděva, nebo zda ho vymění. Nakonec si nechal Medveděvovo setrvání ve funkci posvětit parlamentem. V dolní komoře ruského parlamentu, Státní dumě, má většinu hlasů strana Jednotné Rusko, která je vůči Putinovi loajální. To, že byl Medvědev zvolen tedy není až tak překvapivé.

Podle někdejšího ministra zahraničí České republiky Cyrila Svobody však na Medveděvově nástupu do úřadu přece jen něco zvláštního. Jde prý o to, jak na Medveděvovo zvolení zareagoval Miloš Zeman. Česká hlava státu totiž Medveděvovi pogratulovala ke zvolení a to bylo nečekané. V diplomacii bývá zvykem, že prezidentovi ke zvolení gratuluje prezident sousední země a premiérovi premiér.

„To, že prezident republiky blahopřeje premiérovi k jeho volbě, znamená, že tam buď je osobní přátelství, nebo tím chce naznačit něco velmi nadstandardního. Obvyklé to není,“ poznamenal Svoboda pro server Aktuálně.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

16:58 „Za ty přeplněné nemocnice mohou lidé, co si šli koupit biomrkev?!“ Výbušný rozhovor moderátora TV Nova s Kubkem má těžkou dohru

Včera se moderátor TV Nova Petr Suchoň dostal do křížku s prezidentem České lékařské komory Milanem …