Cyril Svoboda školil ve studiu starostenského hejtmana. STAN je politicky naivní, dorazil to expert

19.07.2017 23:01

Hosty Událostí, komentářů ČT24 byli hejtman Martin Půta (STAN) a diplomat Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Oba politici se vyjádřili k rozpadlé koalici lidovců a Starostů.

Cyril Svoboda školil ve studiu starostenského hejtmana. STAN je politicky naivní, dorazil to expert
Foto: archiv hejtmana
Popisek: hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN)
reklama

„Přistupuji s respektem k rozhodnutí KDU-ČSL. Rozumím některým důvodům, které zazněly. A doufám, že se stejným respektem bude KDU-ČSL brát rozhodnutí STAN příští týden,“ zmínil Půta, že chápe například strach z překonání desetiprocentní hranice. „Přijde mi ale, že na základě některých předvolebních průzkumů se stahují kalhoty, když je brod daleko,“ zaznělo také z jeho úst.

Svoboda pak uvedl, že je mimo ty, kteří rozhodují. Za rozhodnutím předsednictva KDU-ČSL však vidí obavu z dosažení deseti procent. „To, co se děje, má dvě řešení. První je: Uzavřeli jsme koalici a budeme bojovat jako o život a dostaneme deset procent a víc. Druhá varianta podle mě je pouze samostatná kandidátka KDU-ČSL. Jsem v danou chvíli proti umístění Starostů na společné kandidátce,“ řekl Svoboda. „Buď tedy spolu táhnout, nebo říznout. Ať STAN buduje svoji entitu a KDU-ČSL také buduje svoji entitu,“ podotkl Svoboda s tím, že STAN má podle jeho názoru také právo na svoji budoucnost. 

„Pouhá účast na kandidátkách nenadchne členy. Za mě osobně, pokud nebude fungovat koalice na základě již uzavřené smlouvy, budu navrhovat samostatný postup,“ zmínil pak následně Půta, který byl zastáncem koalice a dnes je trochu smutný, že se podlehlo průzkumům veřejného mínění. „Zradou ani podrazem bych však současné rozhodnutí KDU-ČSL nenazýval. Rozhodnutí respektuji,“ dodal.

Lidovci se včera rozhodli odstoupit od dvojkoalice se Starosty. Dnes STAN nabídli šest postů lídrů a další druhá místa na svých kandidátkách. Hnutí STAN v současné době zvažuje svůj postup. „Nechte nás demokraticky rozhodnout,“ nechal se slyšet předseda STAN Petr Gazdík. Hlasy ze strany pak volají po samostatné kandidatuře. 

Následně se v pořadu Události, komentáře vyjádřil i politolog Tomáš Lebeda. „Myslím si, že ta obava KDU-ČSL je pochopitelná. Je pochopitelná i proto, že se blíží termín uzavírání volebních listin. Převážily strach a obava. Co mě znepokojuje více, je ten zvláštní postoj STAN. Je politicky naivní,“ podotkl Lebeda. Nabídku lidovců považuje za velkorysou.

„Je trochu smutný příběh, že patnáct let poté, co skončila opoziční smlouva, je tu prvek z té doby, který ovlivňuje politiku. Je to skutečnost, která demotivuje strany, jež jsou ochotny spolupracovat, dříve, než to určí povolební matematika. Pokud je někdo ochoten a schopen uzavřít tu dohodu ještě před volbami, je to deviza, kterou bychom měli oceňovat,“ vyjádřil se pak k aktuálnímu volebnímu systému v Česku a nutnosti získat deset procent pro dvojkoalici Lebeda.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

18:02 Vypadá to, že si někdo přeje, aby tu opravdu byli nemocní a mrtví... Okamura varuje před věcmi, které se přehlížejí

ROZHOVOR Vláda nebyla připravena na podzimní vlnu koronaviru, třebaže se vědělo, že přijde. A občané…