Ďábelská logika, která nemá chybu! Senátor Veleba stírá nápad vlády limitovat utrácení při kampaních

01.08.2015 13:51

Nad volebními finančními limity se pro ParlamentníListy.cz zamyslel senátor a předseda Strany práv občanů Jan Veleba. Tento krok vlády ohodnotil slovy „Dějiny strany mírného pokroku v mezích zákona aneb majitelé demokracie“. Politické strany by nově ve volebních kampaních měly proinvestovat maximálně 90 mil. korun, a to v přesně stanoveném časovém úseku.

Ďábelská logika, která nemá chybu! Senátor Veleba stírá nápad vlády limitovat utrácení při kampaních
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátor Jan Veleba

Podle Veleby si vláda z nás tímto krokem dělá legraci. A to z toho důvodu, že limit nebude platit už v krajských a senátních volbách v příštím roce, ale až od roku 2017. Jde podle něj o faul současné vládní koalice. „Přeloženo do politické reality to znamená, že ze státního rozpočtu a podnikatelských bratrstev tučně podporované strany současné vládní koalice znovu do příštích voleb narvou nesmyslné peníze, které jinde chybějí (Klokánky) a pojistí si, čti koupí, svoje současné pozice a moc v této zemi a pak nechť blahosklonně přijdou limity a vy ostatní se demokraticky snažte! To je ďábelská logika, která nemá chybu,“ konstatuje Veleba. Podle něj je tak zřejmé, že vše má své majitele, i demokracie. 

Jak Veleba uvádí, jde skutečně o největší krok k zabetonování současného stavu. „Vyhovuje ČSSD, která pobírá ze státního rozpočtu podle MF jenom za jediný loňský rok 143,7 mil. Kč. Stejně tak hnutí ANO, jehož prostředky jsou téměř neomezené a proti kterému je celý ‚Lex Babiš‘ fakticky namířen, tak může ještě v plné parádě nalít prachy do krajských voleb v příštím roce, obrovskou finanční a organizační silou pak převálcovat malé či zchudlé strany a do parlamentních voleb v roce 2017 jít jako spasitel,“ doplnil.

A jak zároveň uvádí, již nyní jsou patrné marketingové kličky, kterými bude možné celý zákon obejít. „Stanovených 90 milionů má být proinvestováno od vyhlášení voleb do jejich samotného konání, tedy v průběhu asi tří měsíců. Kontrolovat se budou výdaje za tuto dobu. Pokud ale strany nakoupí například inzertní plochy dopředu, nebudou se vynaložené prostředky do limitu počítat. Další snadným úhybným manévrem jsou samotné texty reklamních ploch. Pokud v textu nebude nic o volbách, lze daného člověka prezentovat již dávno před stanoveným časovým úsekem,“ sdělil.

  • Celý text ZDE

„Sečteno a podtrženo, pokud tento návrh původně namířený proti Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO projde, pak se dočkáme opravdu přelomu – likvidace malých stran, zabránění vzniku nových a v konečném důsledku to bude likvidace demokracie. Chcete-li, tak její majitelé budou dva, tři lidé,“ uzavřel Veleba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

18:43 Úplně jinak, než říká Jaromír Bosák, já to viděl. Novinářský kolega z Ruska předložil svědectví o mistrovství světa

Fotbalový šampionát se v Rusku neměl z mnoha důvodů konat. Touto větou vyšperkoval na závěr slavnost…