Dalajláma, Zeman, Čína: Je to tu. O aféře a křiku u nás už píše světový tisk

20.10.2016 10:32

Návštěva tibetského duchovního vůdce dalajlámy v České republice vzbudila pozornost nejenom u domácích příznivců a odpůrců tohoto nejslavnějšího marxisty současnosti, ale věnují se jí také zahraniční média.

Dalajláma, Zeman, Čína: Je to tu. O aféře a křiku u nás už píše světový tisk
Foto: Hans Štembera
Popisek: Čtrnáctý Dalajláma Tändzin Gjamccho
reklama

Německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle si všímá společného prohlášení prezidenta Miloše Zemana, premiéra Bohuslava Sobotky, předsedy Senátu Milana Štěcha a předsedy Sněmovny Jana Hamáčka, v němž se od pozvání dalajlámy ministrem kultury Danielem Hermanem distancovali. „Česká republika respektuje svrchovanost a územní celistvost Číny. Soukromé aktivity některých českých politiků nesignalizují změny oficiální politiky ČR,“ cituje Reuters ze společné výzvy.

Deutsche Welle popisuje výzvu čtyř předních politiků jako snahu „uklidnit Čínu a omezit případné škody, které by mohlo mít pozvání dalajlámy na úsilí ČR získat z Číny investice“. Německé médium dále informuje, že tibetský duchovní vůdce se zkraje týdne v Praze zúčastnil mezinárodní konference Forum 2000, které v roce 1996 spoluzaložil bývalý český prezident Václav Havel, „který s laureátem Nobelovy ceny za mír udržoval blízké kontakty“.

Anketa

Věříte Andreji Babišovi jeho obdiv k dalajlámovi?

hlasovalo: 6120 lidí

Vedle toho Deutsche Welle zmiňuje návštěvu čínského prezidenta Si Ťin-Pchigna letos v březnu a následné investice jedné z největších čínských společnosti CEFC ve výši jedné miliardy eur v oblasti letectví, pivovarnictví, médií a sportu. Zpravodajská agentura Reuters svůj text věnující se návštěvě dalajlámy v Praze opatřila všeříkajícím titulkem „Čeští politici se navzdory pročínské politice setkali s dalajlámou“.

Také Reuters poukazuje na setkání šéfa KDU-ČSL Pavla Bělobrádka a ministra Hermana s dalajlámou a jeho kritiku ze strany Zemana, Hamáčka, Sobotky a Štěcha. Vedle toho cituje mluvčího čínského ministra zahraničí, který tlumočil negativní reakci šéfa resortu Wanga I. „Dalajláma je zapojen do protičínských separatistických aktivit. Ministerstvo proto nijak nevítá, pokud se s ním setkávají naši zahraniční partneři. Doufáme, že česká vláda učiní příslušné kroky, které budou signalizovat stávající nadstandardní čínsko-české vztahy.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: pro
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

7:30 Plán proti Zemanovi, který ho smete. Zmíněn Kalousek. Budete koukat

Začátek kampaně na Hrad. Tak vidí nejeden komentátor či politik odchod Miroslava Kalouska z Poslanec…