Dalíkovo jméno při jednání o pandurech nepadlo, dušoval se u soudu bývalý americký velvyslanec

15.01.2016 19:10

Nákup obrněných aut Pandur pro českou armádu provázelo neetické jednání. Před pražským městským soudem to dnes řekl bývalý velvyslanec USA v Česku Richard Graber, který se prostřednictvím videkonference vyjadřoval k údajné korupční kauze lobbisty Marka Dalíka.

Dalíkovo jméno při jednání o pandurech nepadlo, dušoval se u soudu bývalý americký velvyslanec
Foto: hns
Popisek: Marek Dalík figuruje v kauze Pandur

V souvislosti se zakázkou však bývalý velvyslanec Dalíkovo jméno neuvedl, prý se nezmiňovalo. Řekl jen, že zbrojařská firma Steyr nevěřila tehdejšímu náměstkovi ministryně obrany Martinu Bartákovi.

Byly tam náznaky, že k něčemu takovému mohlo dojít

Policisté vyšetřovali bývalého poradce někdejšího premiéra Mirka Topolánka (ODS) Dalíka na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Dalík vinu odmítá.

Bývalý velvyslanec vypovídal z USA prostřednictvím videokonference. V soudní síni byla instalována velká obrazovka a zvukový aparát. Zařízení bylo umístěno před trestním senátem, a svědka tak kromě soudu viděl jen Dalíkův advokát a státní zástupce. Graber v úvodu své výpovědi uvedl, že se o neetickém jednání dozvěděl při telefonickém rozhovoru s šéfem firmy Steyr Johnem Ullrichem, který prý nevěřil Bartákovi. "Nevzpomínám si na to, že by přímo uvedl jméno pana Dalíka," řekl soudu Graber.

Zahraniční zbrojaři tvrdí, že úplatek byl potřebný k tomu, aby kontrakt pro českou armádu pokračoval. Česko však nakonec zrušilo původní smlouvu na 199 obrněnců a nechalo si jich dodat jen 107. Graber při výpovědi doplnil, že si nevzpomíná na žádnou konverzaci, která by se týkala přímo úplatků. "Byly tam náznaky, že k něčemu takovému mohlo dojít. Nevzpomínám si na to, že by bylo diskutováno jméno pana Dalíka," uvedl také Graber.

Dalíkovi hrozí za pokus o podvod až deset let vězení

Žádost o miliony prý prosazoval i slovenský lobbista Miroslav Výboh. Při dřívějším jednání to tvrdil další exmanažer zbrojovky Steyr Lutz Kampmann. Nabídka slovenského lobbisty údajně padla zhruba měsíc po schůzce, kde prý o stejnou částku žádal Dalík. Výboh rovněž u soudu úplatky popřel. Podle médií však byl obviněn rakouskou policií, která se jeho částí kauzy zabývá.

Dalíkovi hrozí za pokus o podvod až deset let vězení. Soud však může jeho údajné korupční jednání překvalifikovat na trestný čin přijetí úplatku, u kterého hrozí až 12 let vězení. V dalším případě také na nepřímé úplatkářství, za něž hrozí až tři roky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…