„Dříve nebo později si musíme odpovědět na otázku ne jestli, ale kdy budeme schopni jako Česká republika přijmout společnou evropskou měnu,“ řekl premiér. Podle něj je evidentní, že po volbách ve Francii a Německu zrychlí integrace eurozóny. „Myslím si, že teď na podzim před těmi volbami a určitě i po volbách musíme vést intenzivní veřejnou debatu o tom, jak budeme postupovat, abychom se neocitli na periférii EU, abychom se udrželi v jádru EU,“ uvedl Sobotka.
Být v eurozóně neznamená prosperitu
ParlamentníListy.cz se zeptaly politiků, co myslí o slovech Sobotky a Štěcha. Velká část politiků, kteří odpověděli, přijetí eura odmítá. Česká republika by přišla o základní páky, jak ovlivňovat svou ekonomiku, a musela by platit za zadlužené státy, či dokonce i banky eurozóny. Pro jsou vesměs zástupci ČSSD a TOP 09.
„Nemyslím si, že by euro byla stabilizační měna. Když se podíváte na výsledky veřejných rozpočtů států eurozóny a zemí, které nejsou v eurozóně jako Česká republika, státy eurozóny mají podstatně horší deficity, podstatně větší zadlužení. Můžeme se podívat na Řecko, Itálii či další státy. Takže být v eurozóně neznamená prosperitu. Jsem přesvědčen, že pro nás je důležité si nechat nezávislost z hlediska měnové politiky, ponechat si nezávislost České národní banky. Pro mě dnes euro skýtá více nevýhod než výhod. Nechci ručit za řecké dluhy, nechci ručit za italské banky. Eurozóna potřebuje reformu. Všichni vědí, že Řecko je v bankrotu, ale všichni se tváří, že to tak není. Odkládají splátky o desítky let. Místo ekonomického projektu je to politický projekt. Naše banky jsou ve skvělé kondici, a pokud by někde v EU bankrotovala nějaká banka, tak bychom se museli na tom finančně podílet,“ řekl ParlamentnímListům.cz předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Babiš , Bohuslav Sobotka , Doporučujeme , euro , Keller , Schwarzenberg
autor: Lukáš Petřík
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu
Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…
- 10:00 Blackout jako politická povodeň. Vitásková u Bobošíkové: Nešlo o vodič, ale o kapitulaci před Bruselem
- 8:20 Veleba: Náš účel v EU? Aby západ udržel svou výrobu. Dotujeme bodláky
- 13:23 Další proukrajinské účty pro Fialu. Na stole rumunský scénář?
- 14:00 Kuchaře z Prostřeno v exekuci udělal jednatelem. A létaly miliony
- 10:53 449 Kč za knihu myšlenek Petra Fialy. Premiérův „spolek pro moderní politiku“