Další bolehlav Bruselu. „Proruská loutka“ vyhrála prezidentské volby

13.01.2025 10:31 | Zprávy

Prezident Zoran Milanovič obhájil svůj post hlavy chorvatského státu. Dosáhl drtivého vítězství. Občané tak mohli vyslat vzkaz chorvatské vládě, kterou prezident opakovaně kritizoval. Tentýž prezident se staví vstřícně k Ruské federaci a nejednou kritizoval fakt, že Západ posílá pomoc Ukrajině. Pro svůj tvrdý styl komunikace s politickými oponenty je někdy srovnáván s Donaldem Trumpem.

Další bolehlav Bruselu. „Proruská loutka“ vyhrála prezidentské volby
Foto: Screen X Tomislav Horvat
Popisek: Zoran Milanovič

Zoran Milanovič byl po drtivém vítězství ve druhém kole zvolen chorvatským prezidentem. Muž, který se nijak netají svou náklonností k Rusku, málem zvítězil již v kole prvním. Kolo druhé pro něj znamenalo absolutní triumf. Získal téměř tři čtvrtiny odevzdaných hlasů. BBC tvrdí, že to byl tristní výsledek pro jeho oponenta Dragana Primoraca, který měl podporu vládní středopravé strany Chorvatský demokratický svaz (HDZ).

Premiér Andrej Plenkovič na Milanovičovo vítězství reagoval prý velice vlažně. Odmítl poblahopřát vítězi a trval na tom, že „Milanovič nic nenabízí“. Milanovič řekl, že „podá ruku“ premiérovi. Ale v minulosti premiéra a jeho vládu opakovaně kritizoval. Pro problémy ve zdravotnictví a pro některá podezření z korupce.

„Chorvatsko, děkuji,“ řekl Milanovič svým příznivcům v hlavním městě Záhřebu. „Toto je pro mě osobně velký den a toto vítězství vnímám jako uznání mé práce, jakýsi akt důvěry lidí ve mě,“ citoval prezidenta server katarské televize Al-Džazíra.

Staronový prezident také opakovaně kritizoval Západ, byť po vpádu Rusů na Ukrajinu krok ruského prezidenta Vladimira Putina taktéž kritizoval. Rovněž se zavázal, že nikdy neschválí vyslání chorvatských vojáků v rámci jakékoli mise NATO na Ukrajinu. Prezident v chorvatském politickém systému plní převážně ceremoniální roli, ale má vliv ve směřování zahraniční politiky země a v otázkách bezpečnosti. Prezident je také významným odpůrcem programu, v jehož rámci by chorvatští vojáci pomáhali cvičit ukrajinské jednotky v Německu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Byli by nasr*ní i za Babiše nebo Franty Vopršálka.“ Šimíček z ODS těm, co spoléhají na vládu

12:47 „Byli by nasr*ní i za Babiše nebo Franty Vopršálka.“ Šimíček z ODS těm, co spoléhají na vládu

Člen ODS, právník a publicista Ondřej Šimíček vzbudil rozruch, když v ParlamentníchListech.cz sdělil…