Další koaliční hádka nad zákonem o Babišovi. Tentokrát před kamerami

10.01.2017 22:57

Koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL má před sebou posledních pár měsíců života. Pak ji rozbijí podzimní volby. Budou to měsíce klidu, nebo se máme připravit na politickou řež? V úterních Událostech, komentářích České televize o tom diskutovali Václav Votava (ČSSD), Ivan Pilný (ANO) a šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Došlo i na lidovce, kteří dokázali převálcovat ČSSD i ANO dohromady.

Další koaliční hádka nad zákonem o Babišovi. Tentokrát před kamerami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hlasování o tzv. protikuřáckém zákonu ve sněmovně
reklama

V úvodu pořadu se pánové věnovali novele zákona o střetu zájmů. Podle Pilného je to zákon, který je ušit proti Andreji Babišovi, šéfovi hnutí ANO. „Ten zákon nic neřeší, protože se obcházel v minulosti a obcházet se bude dál... Jestli to pan Babiš udělá, nevím, ale ten zákon je nedokonalý,“ udeřil Pilný. Voliči podle jeho názoru věděli, kdo je Andrej Babiš, a přece ho zvolili. „A sněmovna si teď hraje na nějakého arbitra,“ zlobil se Pilný.

Votava oponoval, že zákon Lex Babiš bude platit i v době, kdy Babiš nebude ministrem. „Střet zájmů pana Babiše je ale kardinální, co si budeme říkat, to pravda je,“ rýpl si sociální demokrat. Obdobná úprava navíc platí v řadě zemí, takže se ani v Česku nepřipravuje nic nestandardního.  

Stanjura poukázal na to, že sněmovna o tomto zákoně jedná už velmi dlouho a s výjimkou vlastnictví médií nezakazuje politikům nic vlastnit. Člen ODS si rád počká na to, jak Babiš se svým majetkem naloží. Spekuluje se např. o tom, že Andrej Babiš svěří svůj majetek svěřeneckému fondu. Stanjura si v této souvislosti neodpustil jednu kritickou poznámku směrem ke hnutí ANO. „Nedávno ministr spravedlnosti (Robert Pelikán) za hnutí ANO velmi kritizoval institut svěřeneckých fondů, tak uvidíme, jak se pan Babiš rozhodne,“ uvedl. 

Neřešili jsme podstatné věci

Druhou část diskuse pánové věnovali elektronické evidenci tržeb. Ivan Pilný jak koalici, tak opozici vytkl, že debata o EET se mnohdy týkala hloupostí a neřešily se podstatné věci. Dal také jasně najevo, že hnutí ANO je proti jakýmkoli výjimkám v projektu EET.

V tu chvíli si vzal slovo Votava a zhurta se pustil do hnutí ANO. Babiš údajně od počátku odmítal u projektu EET jakoukoli výjimku. Já jsem také odmítal jakoukoli výjimku, já jsem dokonce byl proti rozfázování projektu. Mohli jsme to stihnout v jedné fázi, maximálně ve dvou... Tam je už tolik výjimek, že pokud se to prosadí, tak to bude obrovský chaos,“ zlobil se Votava.

Stanjura divákům připomněl, že dlouhodobým cílem ODS je EET zrušit. Faktem také je, že ministr Babiš přišel na nápad vyjmout z elektronické evidence tržeb e-shopy. Předtím možná netušil, že je v Česku máme. ODS prý navrhovala alespoň to, aby se z EET vyjmuly všechny platby kartou, protože tyto platby jsou tak jako tak podrobně evidovány. K něčemu takovému však s vysokou pravděpodobností nedojde.

Stanjuru zaujala jiná věc. Jak ČSSD, tak ANO ve studiu prohlásily, že jsou proti jakýmkoli výjimkám v EET, ale v tomto projektu výjimky přece budou. „Takže lidovci, kteří mají jen tři ministry, mají jen 14 poslanců, převálcovali ČSSD a ANO? To přece není pravda,“ vysmál se kolegům Stanjura.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

6:03 Češi, spojenci Hitlera. Zloději a lokajové. Rusové přitvrdili a zaskočili

Česko nikdy nebylo zemí Rusku přátelskou. Tak začíná video nacionalistických ruských youtuberů sdruž…