Další lockdown a povinné očkování? Koalice Spolu se jasně vyjádřila

13.07.2021 15:54

Koalice Spolu, čili koalice ODS, lidovců a TOP 09, udeřila do stolu. Předsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová vyčetla ministryni práce Janě Maláčové (ČSSD), že se chystá zničit dětské skupiny, poslanec Martin Kupka (ODS) ztrhal stavební zákon protlačený koalicí ANO a ČSSD, a poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) tepal vládu, že odmítá dát zákonem platovou jistotu učitelům. Pak došlo na otázku, zda má být očkování proti covidu povinné – a odpověď zazněla jasně.

Další lockdown a povinné očkování? Koalice Spolu se jasně vyjádřila
Foto: Screen ČT24
Popisek: Zástupci koalice Spolu na tiskové konferenci

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová varovala, že se vláda v podstatě chystá zničit dětské skupiny. Dětské skupiny, které se osvědčily a které využívají mnozí rodiče.

„Je to zákon, který je nesmírně důležitý pro budoucnost dětských skupin. Tak jak byl původně navržen paní ministryní Maláčovou a jejím ministerstvem, tak jeho cíl spíš vypadal jako zničit tuto léta ověřenou fungující a skvělou službu pro rodiče,“ zahřměla Pekarová Adamová s tím, že zákon obsahoval spoustu likvidačních podmínek. „Varovali jsme ministryni Maláčovou, aby se nesnažila tak nekvalitní zákon prosadit,“ prohlásila.

Ale koalici Spolu se podařilo prosadit změnu zákona. „Považuji to za obrovský úspěch našeho úsilí,“ volala Pekarová Adamová spokojeně na tiskové konferenci ve Sněmovně.

Koalice ANO a ČSSD prosadila v Poslanecké sněmovně nový stavební zákon, jenž mimo jiné počítá se vznikem stavebního superúřadu. Senát Parlamentu ČR jednomyslně smetl zákon ze stolu. Sněmovna ho tak musí projednat znovu a Senát přehlasovat.

Představitelé pravicové koalice Spolu – koalice ODS, lidovců a TOP 09 – se proti vládnímu návrhu stavebního zákona tvrdě vymezili.  

„Vláda se svým návrhem stavebního zákona utrpěla v Senátu totální Waterloo. 65 : 0, jen málokterý zákon takto dopadl,“ okomentoval Kupka hlasování v horní parlamentní komoře s tím, že vznik nového stavebního superúřadu stávající problémy nevyřeší, spíše je zabetonuje a navíc odtrhne veřejnou správu od občanů.

Když dostal slovo bývalý předseda lidovců Marek Výborný, konstatoval, že se podařilo připravit zákon, který by platy kantorů udržoval na 130 procentech průměrné hrubé mzdy. Tento zákon byl s malou úpravou vrácen Senátem, ale koalice ANO a ČSSD se teď k němu nechce vyjádřit.

„Pokud se domnívají, že není třeba učitelům dát jistotu, nechť to řeknou otevřeně, ale ať se nesnaží už 4 měsíce blokovat projednání novely zákona o pedagogických pracovnících,“ vzkázal Výborný poslancům ANO, ČSSD a rovněž komunistům, kteří vládu drží u moci.  

Anketa

Vadí vám, že od 1. září by si neočkovaní měli pravidelné testy na covid-19 platit sami?

54%
42%
hlasovalo: 10081 lidí
Poté se Pekarová Adamová, Kupka a Výborný shodli na tom, že stát by měl uchovat plně funkční testování, trasování, očkování i sekvenaci mutací či variant koronaviru. Kupka zdůraznil, že koalice Spolu odmítá zavádět další plošné lockdowny, ale to vyžaduje kontrolu nad šířením viru. Současně se shodli i na tom, že očkování proti koronaviru má být dobrovolné.

„Já jsem přesvědčený o tom, že očkování má být dobrovolná záležitost a že lidé mají mít dostatek ověřených informací o tom, jaký je ověřený efekt očkování,“ zdůraznil Kupka. A připomněl, že už data z počátku tohoto roku ukazují, že očkování u zdravotníků notně snížilo nemocnost mezi zdravotníky a vedlo k lehčím průběhům nemoci covid-19. Toto by lidé měli mít na paměti, až budou zvažovat, zda se nechají očkovat.

Pekarová Adamová konstatovala, že se jednou jistě dostaneme do fáze, ve které bude od 19. července Velká Británie – čili situace, kdy vláda jasně řekne občanům, že sami nesou odpovědnost za to, jak se ve vztahu ke koronaviru chovají. Ale to bude možné až tehdy, až se podaří přesvědčit rizikové skupiny, jako jsou senioři. Tady podle Pekarové Adamové musí ruku k dílu přiložit praktičtí lékaři. Předsedkyně TOP 09 má za to, že vláda udělala velkou chybu, když se na ně neobrátila už dávno.

„To je přece ten základní problém, který tady nastal, a není to vina těch lékařů, ale systému, který tady byl nastaven velmi špatně od samého začátku. Protože drtivá většina těch lidí důvěřuje praktikovi, ke kterému po léta chodí,“ zdůraznila Pekarová Adamová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jarolímek (TSS): ODS kolaborovala s havlismem. Mojí prioritou bude rehabilitace živnostníků

22:06 Jarolímek (TSS): ODS kolaborovala s havlismem. Mojí prioritou bude rehabilitace živnostníků

„Budu aktivně podporovat veškeré kroky směřující k rehabilitaci živnostenského a podnikatelského sta…