Další problém v Ústavu pro studium totalitních režimů. Ztracené cenné archiválie z Archivu bezpečnostních složek

18.04.2016 20:37 | Zprávy

Neuplyne nikdy moc dlouhá doba, aby se nepsalo o Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nebo Archivu bezpečnostních složek (ABS), který pod něj spadá. Shodou okolností se o těchto institucích nepíše kvůli badatelským či archivnickým úspěchům, informování mívá spíše negativní konotace. Budovu, v níž obě složky sídlí, dříve obýval komunistický Prognostický ústav. Není vyloučeno, že se v ní proto zdržují možná nomenklaturní poltergeisti. Nyní vyplulo najevo, že se z archivu měly ztratit archiválie v hodnotě desítek tisíc korun.

Další problém v Ústavu pro studium totalitních režimů. Ztracené cenné archiválie z Archivu bezpečnostních složek
Foto: ustrcr.cz
Popisek: Ústav pro studium totalitních režimů ČR

Informace se před několika dny objevila na internetu. Vedení Archivu bezpečnostních složek připustilo, že se v budově ztratily historické materiály. Konkrétní ale být nechce.

„Je pravda, že se v poslední době ztratily ze spisů v ABS archiválie mající hodnotu desítek tisíc korun? A že dosud nebyla informována archivní správa ani Policie ČR?,“ objevila se nedávno na jedné sociální síti otázka jednoho z bývalých zaměstnanců.

Když se ParlamentníListy.cz začaly o celou záležitost zajímat, informace byly dalším zdrojem konkretizovány. „Má jít o historické kolky, které někdo ukradl. Odhadnutá škoda má být snad 40 tisíc korun,“ uvedl zdroj ParlamentníchListů.cz, který si přál zůstat nejmenován.

ÚSTR při odpovědi na otázky, co se vlastně ztratilo, příliš konkrétní nebyl. Jeho mluvčí Pavel Ryjáček si neodpustil jízlivou poznámku na adresu bývalých zaměstnanců, kteří čas od času s podobnou informací přicházejí. „Neutuchající snaha našich bývalých zaměstnanců zásobovat Vaše medium informacemi je tklivá. Nicméně tentokrát Vás nepotěším: právě proto, že v Archivu bezpečnostních složek připravují oznámení pro Policii ČR, nemohou, jak jistě pochopíte, předtím všechna data pouštět ven, bylo by to nezodpovědné. Takže – bohužel, až do vyšetření se nemůžeme vyjadřovat. Ale potom Vám paní Ptáčníková jistě ráda bude k dispozici,“ odpověděl tiskový mluvčí ÚSTR Pavel Ryjáček. Zvláštní přitom je, že vedení archivu začal být akční a zpracovávat trestní oznámení poté, co se informace krádeži rozletěla po internetu. „Vypadá, že ti lidé co přišli nově na digitalizaci, po těch co vyházených pro nadbytečnost, zdá se, maličko kradou,“ objevilo se také na sociální síti. Podle všeho to není první problém v ÚSTR. Před delším časem se například objevila také informace, že při restaurování, respektive čištění, jednoho historicky velmi cenného materiálu byl zničen autentický podpis osoby, které se dokument týkal.

Šavle, meče

Ústav pro studium totalitních režimů představuje asi nejproblematičtější státní instituci poslední doby. Lidé, kteří patří ke křídlu předchozích ředitelů Pavla Žáčka a Daniela Hermana, kritizují stávající vedení pod Zdeňkem Hazdrou za nekvalitní práci a snahu omezit k materiálům z minulosti přístup. Lidí z prvního křídla, vyjadřujících nesouhlas s výkonem nového vedení, valem ubývá, a jak ParlamentníListy.cz před nedávnem informovaly, podle předsedy Nezávislé odborové organizace ÚSTR Miroslava Vodrážky zřejmě ještě ubude. Vodrážka na sklonku roku vedení ÚSTR adresoval tvrdý otevřený dopis s titulkem: „Stížnost na postsocialistické pracovní podmínky, organizaci a kulturu práce jako důsledek nové politiky ÚSTR“. Vodrážka tvrdí, že nové vedení ÚSTR řídí v postsocialistickém stylu personálních čistek, kdy byla po hromadném propouštění zaměstnanců v podstatě zlikvidována nejpočetnější odborová organizace kritizující praktiky nového vedení.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jaroslav Šťastný

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

12:40 V Moskvě přehlídka, v české kavárně puklo pár žilek. Zvlášť kvůli Ficovi

„Historie se opakuje“ osobnosti českého veřejného prostoru napsali pár slov k ruským oslavám 80. výr…