Další sankce vůči Rusku? Pro mě nastává deziluze, spustil v ČT Sobotka

31. 8. 2014 12:46

Předseda vlády Bohuslav Sobotka dal jasně najevo, že je třeba diskutovat o efektivitě sankcí, které přijala Evropská unie vůči Rusku. Prozatímní postup totiž nevedl ke změně chování Ruska na východním území Ukrajiny. V tomto směru prý Sobotka prochází deziluzí. Zároveň si je jasně vědom, že vůči Rusku nelze postupovat vojenskou cestou. Tuto zemi navíc potřebujeme. Sobotka vysvětloval proč.

Další sankce vůči Rusku? Pro mě nastává deziluze, spustil v ČT Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) usedl do křesla hosta nedělních Otázek Václava Moravce České televize. Nejprve hovořil o sankcích vůči Rusku. „Situace, kdy není možné jednat vojensky, ta situace na Ukrajině nemá vojenské řešení, má pouze diplomatické řešení, a to jsme se pokoušeli podpořit prostřednictvím sankcí. Diplomatická jednání ale zatím nedosáhla očekávaného efektu,“ podotkl premiér.

Česká vláda musí mít možnost vznést kritické připomínky

Připomněl, že na jedné straně sice probíhal dialog mezi ukrajinským a ruským prezidentem v běloruském Minsku, ale na straně druhé pokračuje přísun ruských vojáků na východ Ukrajiny. Otevřený je komunikační kanál mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Tato komunikace ale podle Sobotky k ničemu nevede. „Pro mě to je určitá deziluze. Ta komunikace nevede k žádné změně chování Ruska na východě Ukrajiny,“ řekl před kamerami premiér. Koalice by proto měla diskutovat o dalším postupu ve věci sankcí a Ruska. Česká vláda by také měla mít možnost nahlas a kriticky zhodnotit efektivitu sankcí.

Ze skončeného summitu EU prý nikdo neodjížděl příliš nadšen a optimisticky naladěn. Přesto prý EU dokáže udržet jednotu. Na druhé straně si nikdo nesmí myslet, že Unie vyřeší vojenské a ekonomické problémy Ukrajiny. Sobotka v této souvislosti připomněl, že se pomalu blíží zima, a pokud se nepodaří v dohledné době alespoň částečně situaci vyřešit, hrozí na Ukrajině humanitární krize.

Rusko potřebujeme, říká jasně předseda vlády

Sobotka také jasně uvedl, že není čas na to, aby se Ukrajina stala členem EU, či dokonce NATO. „Tady se jedná o velký konflikt zemí Evropy a Ruska o tom, jakým způsobem mohou jednotlivé státy rozhodovat o své suverenitě,“ míní Sobotka. Rusko podle premiéra trvá na tom, že stále existují sféry vlivu, které známe z dob studené války. Dopady tohoto střetu o pojetí suverenity států prý vidíme dnes.

„Jsou oblasti ve světě, kde probíhá bezpečnostní krize, a tady je Rusko přirozeným partnerem,“ připomněl premiér, který poukázal především na postup islámských radikálů. Podle Sobotky se bez Ruska v některých věcech zkrátka neobejdeme. Přesto EU trvá na tom, že každá země může suverénně rozhodnout o své budoucnosti.

Rozpočet pro příští rok

Následně premiér hovořil o státním rozpočtu na příští rok. Sobotka trvá na tom, že musí být dodržen plánovaný schodek sto miliard korun, a to hned z několika důvodů. České ekonomice se sice relativně daří, ale je tu několik neznámých faktorů, které ji mohou ovlivnit. Ať už jde o vývoj ekonomik v okolních zemích nebo budoucí plány nově složené Evropské komise.

Předseda vlády by rád čerpal evropské peníze co nejrychleji, aby v rámci možností dobře odstartovala stavební sezona roku 2015. „Naše vláda bude dodržovat zákon o státním rozpočtu, takže pokud se dohodneme na tom, že schodek pro příští rok bude 100 miliard, tak to dodržíme,“ zdůraznil premiér. Za pozitivní považuje, že se daří vybírat daň z přidané hodnoty a daně od firem, což se v minulých letech tolik nedařilo. I z tohoto důvodu se chystá revize ještě rozpočtu letošního, aby bylo možné využít všechny finanční prostředky, které by mohla mít Česká republika k dispozici.

V příštích letech chce prý Sobotka dohlédnout na to, aby narostly prostředky pro vědu a výzkum, ale vzhledem k našemu členství v NATO také prostředky pro rezort obrany.

Podivná kritika prezidenta Zemana

Došlo také na služební zákon. Ten se znovu vrací do druhého čtení ve sněmovně, a díky tomu bude možné prosadit do něj změny, které dohodla vládní koalice s pravicovou opozicí. Prezident Miloš Zeman už dal najevo, že příští týden v úterý hodlá dorazit na jednání sněmovny a hodlá hlasitě kritizovat institut politických náměstků, který zákon také obsahuje. Sobotka k tomu poznamenal, že jde o svého druhu zvláštní kritiku, protože původní návrh zákona ještě z dílny vlády tehdejšího premiéra Miloše Zemana také obsahoval politické náměstky.

„Já mám pocit, že ten kompromis, který jsme dohodli s opozicí, byl přivítán v našem poslaneckém klubu. Já ještě budu s panem prezidentem hovořit a předložím mu své argumenty,“ popsal situaci předseda vlády. Prezident přitom zdůraznil, že není třtinou ve větru, která se klátí podle toho, jak fouká vítr, a drží se svých názorů i navzdory tomu, že by mohl být koalicí přehlasován. „Ani koalice není třtina,“ vzkázal hlavě státu ze studia ČT Sobotka.

Moderátor Václav Moravec v této souvislosti připomněl, že i ve vládě Miloše Zemana byli političtí náměstci, ačkoli prezident tvrdí, že v jeho vládě nebyli. „Prezidentovi buď neslouží paměť, nebo klame veřejnost,“ poznamenal moderátor. A následně několik Zemanových náměstků vyjmenoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

21:48 Demonstrace před parlamentem? Zcela nezákonná. Zkušená pořadatelka Lenka Procházková srovnává s vlastní zkušeností a hovoří o metodách z Majdanu

Nad tím, že desítkám demonstrantů umožnili policisté ve středu 11. července oblehnout hlavní vchod d…