Další spanilá jízda Miloše Zemana. Vyzkoušel si samopal a spustil: O kabelkách paní Nagyové, chybějících miliardách v OKD i o Klausovi v pekle

24.02.2016 16:52

„Daladier a Chamberlein byli víceméně nudní úředníci schopní spravovat své země v době klidu a konjunktury. Vstanou noví bojovníci, jako byli Churchill a De Gaulle, a ti se ujmou vedení Evropské unie. Pak to konečně začne šlapat,“ domníval se prezident Miloš Zeman při diskusi se studenty Technické univerzity, kde odpovídal i na otázku, zda není špatným vzorem svoji náklonností ke kouření a alkoholu. „Churchill vykouřil denně osm doutníků a vypil láhev whisky. A vyhrál druhou světovou válku. Prohrál ji abstinent, nekuřák a vegetarián Hitler.“

Další spanilá jízda Miloše Zemana. Vyzkoušel si samopal a spustil: O kabelkách paní Nagyové, chybějících miliardách v OKD i o Klausovi v pekle
Foto: Hanka Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman během rozhovoru pro ParlamentníListy.cz
„Samopal jsem nejdřív namířil na hejtmana, pak na manželku, ale nevystřelil,“ uvedl při diskusi na liberecké Technické univerzitě prezident Zeman, což byla jeho druhá zastávka při návštěvě Libereckého kraje. Nejdříve zavítal na krajský úřad, kde mu hejtman Martin Půta soukromě a neveřejně samopal věnoval. Což původně nikdo nevěděl. Pak se však rozkřikla mezi novináři zpráva, že mluvčí prezidenta Ovčáček má na svém Facebooku fotku samopalu, údajný dar od hejtmana. Je to pravda, není to pravda? Znělo mediálním světem.
 
Blíže samopalovou story vysvětlil na univerzitě hejtman Půta. „Je to věc, kterou jsem dostal loni u příležitosti konce druhé světové války. Jde o sovětský samopal Sudajev, který se vyráběl v provizorních podmínkách například v Leningradu v traktorových stanicích. Neměl jsem pro něj úplně využití a vím, že se prezident zabývá historií, přišlo mi docela dobré v těch souvislostech minulých týdnů ho dát panu prezidentovi. Kdo čtete články až do konce a nečtete jen titulky, víte, že ten pověstný výrok, že prezident vyzýval k atentátu na premiéra, není reálný. V tom výroku prezident řekl, že jako nástroj výměny politiků preferuje demokratické volby. Což se v těch mediálních zkratkách téměř nikde neobjevilo. Byl to soukromý dárek, nemá s premiérem nic společného. Udivuje mě, jak si žije vlastním životem. Královsky se tím bavím. Je vidět, že v dnešní společnosti vlastně ani nejsou potřeba vaše komentáře. Už jen fakt, že existuje samopal Sudajev, je pro někoho výzvou k atentátu na premiéra,“ podivil se Martin Půta.
 
Chovám nedůvěru k účelovým obviněním
 
Na samotných diskusích se jinak řešily jiné záležitosti. Na krajském úřadě prezident diskutoval s krajskými zastupiteli. Poděkoval Libereckému kraji za výstavbu hospice, který v lednu sám slavnostně otevřel. A nepřímo podpořil hejtmana – patrně ještě pod vlivem samopalového dárku –, který je obviněn v kauze kostela Máří Magdalény. „Nechci tady vést předvolební propagandu. Nicméně rád bych bez jakékoliv souvislosti s Martinem Půtou vzpomněl, že mě v pondělí navštívila nynější eurokomisařka Věra Jourová. Při této příležitosti jsem si vzpomněl na kauzu Budyšov, kdy Věra Jourová byla ve vyšetřovací vazbě. Nakonec se ukázalo, že člověk, který ji obvinil, byl ve skutečnosti strůjcem budyšovského podvodu. Od té doby chovám jistou nedůvěru k účelovým obviněním, která mohou mít politický a ekonomický podtext. Zatímco dříve jsem zastával zásadu, že při každém obvinění je třeba člověka zavřít, kauza Budyšov mě přesvědčila o změně názoru a k návratu ke starořímské zásadě presumpce neviny, nikoli presumpce viny,“ uvedl prezident.
 
Kauza OKD. Kým byl podplacen soudní znalec?
 
O tomto tématu se diskutovalo dále. Prezident připomněl kauzu Nagyová. „Také jsem naletěl. V kauze Nagyová. Tam se veřejně prohlašovalo, že byla odhalena rozsáhlá korupční síť, zabaveny kilogramy zlata. Říkal jsem si, no výborně, konečně policie začíná pracovat na odhalování skutečných korupčníků. Co z toho zbylo. Kabelky. A to je trochu málo,“ konstatoval Zeman.
 
Podle svých slov bedlivě sleduje kauzu privatizace OKD. „Kde je žalován soudní znalec Doucha, že se spletl ve svém posudku o šest miliard korun. To je buď nesvéprávný, nebo byl podplacen. Bé je samozřejmě správně. Pak je dobré tázat se, kým byl podplacen. Určitě to nebyl někdo z ostravských komunálních politiků. Ale mohlo to jít daleko výš a daleko dál,“ upozornil prezident.
 
Krajská náměstkyně Lenka Kadlecová se prezidenta ptala na to, jak vidí možnost, že by Británie vystoupila z EU. „Odchod Británie z EU považuji za krajně nepravděpodobný. Můj základní argument pro toto tvrzení zní, že v takovém případě by Skotsko vyhlásilo nezávislost a samo vstoupilo do Evropské unie. Takže Velká Británie bez Skotska by přestala být velká,“ objasnil prezident.
 

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky
 
Evropská unie je skvělý projekt, který je špatně řízen
 
Na univerzitě odpovídal Zeman na otázku k Evropské unii. „Je to skvělý projekt, který je špatně řízen. Věra Jourová mi říkala, že pracuje ve svém portfoliu na směrnici Evropské unie o kvalitě vosků. Říkal jsem jí – paní Věro – vám hoří koudel pod nohama. Tady je migrační krize. Nejste schopní si všimnout, že vám do Evropy proudí statisíce ilegálních migrantů. Nejste schopni plnit základní funkci jakéhokoliv soustátí, to jest chránit svoje vnější hranice,“ řekl. 
 
Představil však řešení současného stavu. „Vstanou noví bojovníci. Daladier a Chamberlein byli víceméně nudní úředníci schopní spravovat své země v době klidu a konjunktury. Vstanou noví bojovníci, jako byli Churchill a De Gaulle, a ti se ujmou vedení Evropské unie. Pak to konečně začne šlapat,“ domníval se Miloš Zeman.
 
Hitler byl nekuřák, abstinent a vegetarián. A prohrál válku s Churchillem
 
Budoucí pedagog Jan Brzobohatý se Zemana ptal, jestli si uvědomuje, že je jako prezident lidským vzorem. Přitom je známa jeho náklonnost ke kouření a alkoholu. Nedává tím špatný příklad, není to narušování výchovy nových generací? „Adolf Hitler byl nekuřák, vegetarián a abstinent. A s jeho sexuálním životem také patrně nebylo vše v pořádku. Pak je tu německý kancléř Helmuth Schmidt, který se dožil 96 let. A byl vzorem pro svoji generaci. A byl to takzvaný řetězový kuřák. Již citovaný Churchill říkal. Přečetl jsem si články o škodlivosti kouření. Rozhodl jsem se, že je přestanu číst. Ale vážně. Hodnotu politiků máme hledat v jejich činech. Kouření i alkohol jsou libůstky. Churchill vykouřil denně osm těžkých doutníků, vypil láhev whisky a tři láhve šampaňského. A vyhrál druhou světovou válku. Abstinent Hitler ji prohrál,“ sdělil Zeman.
 
Turecko nepatří do Evropské unie
 
Zeman v odpovědi na otázku také prozradil, že si myslí, že Turecko nepatří do Evropské unie. „Kancléřka Merkelová je původně zdvořile odmítla nabídkou strategického partnerství s EU. Teď, zdá se, změnila názor, a proto, aby Turecko zadržovalo migranty uvnitř svého území, podporuje vstup Turecka do Evropské unie. Díky čemuž migranti budou na území Evropské unie. Což je opravdu ‚geniální řešení‘. Domnívám se, že Turecko má velmi odlišnou kulturu a značně se vzdálilo od Attatürkových tradic sekulárního státu,“ vysvětlil Zeman. Na úplný závěr opravdu velice zaplněnému až přeplněnému univerzitnímu sálu pověděl vtip o Klausovi a Zemanovi v pekle a vydal se na Ještěd.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Takový odpad si lidé platí na ČT! Petr Žantovský nevěděl, jestli se smát, či plakat

9:01 Takový odpad si lidé platí na ČT! Petr Žantovský nevěděl, jestli se smát, či plakat

TÝDEN V MÉDIÍCH Poslanecká sněmovna by se měla zabývat tím, jak z České televize udělat efektivní ve…