Další špatné zprávy pro Karlu Šlechtovou

30.05.2018 12:07

„Karla Šlechtová po incidentu s fotografií svého psa na hrobu neznámého vojína na Vítkově nejspíš vstoupí do politické historie spíše jako „dáma s psíkem", než jako důstojný představitel armády,“ řekl naší redakci jeden ze zdrojů jejího resortu.

Další špatné zprávy pro Karlu Šlechtovou
Foto: www.karlaslechtova.cz
Popisek: Karla Šlechtová, poslankyně a bývalá ministryně obrany ČR
reklama

Po sérii kroků, týkajících se zmiňované fotky, odvolání ředitele Vojenského výzkumného ústavu nebo neoprávněného využívaní VIP služeb na letišti, zaskočila některé lidi ministryně Šlechtová svými kroky na ministerstvu obrany, kdy nechala prověřit inspekcí ministerstva a následně povolala vojenskou policii na zakázky svého předchůdce Martina Stropnického. O něm jsme opakovaně psali jako o muži, který byl velmi vstřícný zejména směrem k USA a někdejšímu velvyslanci Shapirovi.

Dodejme, že vojenská policie i ministerská inspekce jsou Šlechtové přímo podřízeny.

Exministr Stropnický byl zpočátku zdrženlivý, kroky své nástupkyně ale později trefně glosoval slovy: „Ještě mi čouhaly v místnosti paty, a už jsem zaslechl svou nástupkyni, že bude všechno okamžitě podrobeno důkladnému auditu a kontrole. Říkal jsem si v tu chvíli, že ale snad nepřebírá resort po nějakém záškodníkovi, ale po místopředsedovi strany, za kterou kandidovala," řekl muž, který s manželkou Veronikou Žilkovou míří na teplé místo velvyslance do Izraele. Tam přitom původně měla být pražská primátorka Krnáčová.

Nejcitlivější situace je přitom na obraně kolem pozastavení zakázky na dodávku izraelských radarů MADR. Nákup za 3,5 miliardy korun obrana chystá již několik let. Nahradit mají zastaralé stroje sovětské výroby. Smlouva měla být uzavřena již před rokem, Stropnický ale podpis kontraktu přenechal Šlechtové.

Ta navzdory zadání od premiéra Babiše a prezidenta Zemana, aby zakázku s klíčovým spojencem České republiky dotáhla do konce, udělala pravý opak.  

Podle důvěryhodného zdroje z rezortu obrany se však pochybení u radarové zakázky netýká jakékoli korupce, ale administrativních chyb úředníků ze Sekce vyzbrojování. Jednou z těchto chyb mohlo být nadržování švédské zbrojovce Saab. Ta nesplnila základní podmínku výběrového řízení, aby její výrobek nabídlo České republice přímo Švédské ministerstvo obrany. Záměrem Stropnického totiž kvůli transparentnosti bylo, aby se o radarech uzavřela mezivládní smlouva a ne kontrakt se soukromou firmou. Saab přesto dal nabídku tak říkajíc na vlastní triko; ta pak prošla prvním sítem až do hodnocení celkových parametrů, i když měla být automaticky vyřazena.

„Za mimořádnou vstřícností k Saabu mohl být i lobbing Omnipolu, dlouholetého partnera Švédů,“ uvedl náš zdroj. O jasném propojení těchto dvou firem jsme již také informovali.

Poslanci z branného výboru jsou z dění na obraně zmateni. „Nevím, co se tam děje, ale ukazuje se, že paní ministryně, když už s ní Babiš na ministerstvu nepočítá, k němu ztratila zbytky loajality," řekl jeden z nich.

I exministrovi Stropnickému došla evidentně trpělivost, když požádal o svolání Bezpečnostní rady státu. Ta se sejde v pondělí 4. června. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: tan
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

17:46 „Jsem na*ranej.“ Český lev: Jiní umělci svědčí. Kyselé hrozny a zlo

„Jsem nasranej!“ „Dělá to jen zlou krev!“ „Nemoc nedělá výjimky, nedělejme je ani my.“ I taková slov…