Další těžká volební noc pro paní Merkelovou. První výsledky voleb v Berlíně avizují průšvih

18.09.2016 20:14

18. září je volební nedělí. V Německu volí do zemského sněmu obyvatelé metropole Berlína, který má statut samostatné spolkové země. Podle britského bulvárního deníku došlo na další katastrofický debakl pro německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Další těžká volební noc pro paní Merkelovou. První výsledky voleb v Berlíně avizují průšvih
Foto: Hans Štembera
Popisek: Berlín 70 let od ukončení druhé světové války
reklama

Vítězem voleb by podle prvních odhadů měli být doposud vládnoucí sociální demokraté, jejich vítězství ovšem nejspíš nebude příliš přesvědčivé a srovnatelné s výsledky v časech legendárního starosty Klause Wowereita. Dnes by s odhadovanými třiadvaceti procenty strana dosáhla druhého nejhoršího výsledku v zemských berlínských volbách v historii.

Tradiční hlavní rivalové z konzervativní CDU prý nemají důvodů k radosti o moc více. „Pro berlínskou CDU je výsledek voleb dvojnásob hořký,“ píše německý Bild. Strana získá jen asi 18 procent hlasů, což je vůbec nejhorší výsledek v moderních dějinách a navíc nejspíš vypadne z koalice. Dosud SPD a CDU v Berlíně vládly ruku v ruce, ale po dnešku ztratí většinu. Sociální demokrat Michael Müller bude muset hledat nové koaliční partnery. Většinu udrží v koalici se Zelenými a Die Linke neboli Levicí, postkomunistickou frakcí, úspěšnou zejména v zemích bývalé NDR.

Celý text v němčině naleznete zde.

„Z celostátního hlediska čeká vládní CDU volební noc, v níž vyhodnotí další debakl. Ve všech zemských volbách z letošního roku strana kancléřky Merkelové ztratila hlasy,“ uzavřel svůj komentář Bild. Liberálové z FDP naproti tomu mohou slavit velký návrat do zastupitelstva města. Získali 6,4 procenta. Protiuprchlická AfD skončila ve volebním cíli pátá se ziskem přibližně 12,2 procenta. Zato Piráti v Berlíně, kteří si v „cool“ Berlíně dělali naděje na slušný výsledek, nakonec vyhořeli a nezískali ani dvě procenta hlasů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

14:24 Karel Šíp padal smíchy kvůli covidu: Herec hraje, dokud nechcípne. A teď...

Jak se hercům v divadle hraje za časů koronaviru? Jinak než dříve, to je jisté. Publikum je zarouško…