Další zvěrstvo Islámského státu: Popravil 19 žen za to, že nechtěly...

07.08.2015 12:02

Islámský stát se podle britského deníku Daily Mail dopustil další z řady zvěrstev, které po několik posledních měsíců děsí celý svět. Podle informací poskytnutých mluvčím Kurdské demokratické strany Saidem Mimousinim džihádisté z ISIS popravili devatenáct žen za to, že s nimi nechtěly mít pohlavní styk.

Další zvěrstvo Islámského státu: Popravil 19 žen za to, že nechtěly...
Foto: repro youtube, tan
Popisek: V ulicích Islámského státu
reklama

Tragická událost se měla stát v iráckém Mosulu, který džihádisté dobyli v červnu minulého roku. Zvláštní vyslankyně OSN pro boj se sexuálním násilím Zainab Bangurová mezitím vyšetřuje obchodování s ženami, které probíhá po celém území ovládaném ISIS. Bangurová potvrdila, že nabízeny jsou ženy z kmene Jezídů a křesťanské ženy společně s jejich dětmi. Věk prodávaných dívek se pohybuje mezi jedním rokem a devíti lety. Mnoho žen z kmene Jezídů pochází ze severoiráckého regionu Sinjar, který islamisté ovládli v loňském roce. Svědectví o sexuálním zotročování plném fyzického i psychického násilí podávají ženy, kterým se šťastnou náhodou podařilo utéci.

Podle Daily Mail není jasné, jestli pocházelo i zmíněných devatenáct obětí džihádistů z kmene Jezídů, které bojovníci ISIS považují za odpadlíky od víry a chovají se k nim nelítostně. O jejich osudu informoval mluvčí Kurdské demokratické strany zpravodajskému kanálu Iraqi News Said Mimousini. Dále také potvrdil, že rozdělování a obchod se ženami způsobil v řadách ISIS značné rozpory. V říjnu loňského roku byl tak zveřejněn údajný ceník, podle kterého se na území Islámského státu prodávají ženy. Následující měsíce se prošetřovalo, jestli byl ceník pravý. Zvláštní vyslankyně OSN Bangurová v dubnu při své návštěvě Iráku potvrdila, že tomu tak skutečně je.

„Dívky jsou prodávány na trhu stejně jako barel ropy a další komodity. Jedna dívka může být prodána a koupena pěti až šesti různými muži. Někdy je bojovníci Islámského státu prodají zpět jejich rodině a inkasují za to výkupné v řádech tisíce dolarů,“ zmínila tehdy Bangurová pro Bloomberg. Jeden z tehdy uniklých dokumentů ISIS popisoval ženy jako zboží a uváděl, že jejich cena šla stejně jako v případě skotu dolů. V ceníku byly dívky a ženy rozděleny podle věku. Jednoroční až devítileté dívky stály nejvíc, okolo 110 liber. Starší ženy a dívky potom byly levnější. „Bojovníci mají při výběru přednost a až poté mohou nakupovat bohatí zákazníci z Blízkého východu. V hlavním městě ISIS Rakka dokonce probíhají veřejné aukce, kde jsou dívky vysvlečeny do naha,“ uvedla Bangurová.

V Islámském státu dokonce existuje speciální úřad, který organizuje aukce, kde si bojovníci vybírají své budoucí manželky. „Džihádisté na kontrolovaných územích prosadili svůj systém a vydávají dokonce manuály. V těch se přesně píše, jak se má s těmito ženami jednat. Je tam také přesně stanoven ceník vycházející z věku zajatých žen a jejich vzhledu,“ informovala Bangurová. V listopadu potom islamisté zveřejnili na internetu záběry z jednoho takového trhu s ženskými otroky. „Mnoho z uprchlých žen poté vypovídalo o hrůzném zacházení, které se jim od sexuálních otrokářů dostávalo. Minulý měsíc tři tyto ženy z kmene Jezídů prozradily, že byly po prodeji na trhu znásilňovány pětkrát denně,“ zmiňuje Daily Mail.

Jednalo se o tři mladé ženy, jednadvacetiletou Bushru, sedmnáctiletou Muniru a dvaadvacetiletou Noor. Dle svého svědectví byly svazovány, hromadně znásilňovány a páleny cigaretami, aby souhlasily se sňatkem s některým ze svých trýznitelů. Všechny tři se poté dostaly díky humanitární organizaci AMAR do Velké Británie. Bushra chtěla po těchto hrůzných zkušenostech spáchat sebevraždu. „Muž, který si mě koupil na trhu, mě znásilňoval několikrát denně. To samé dělal mé sestře, které tehdy bylo jen 14 let. Slyšela jsem její křik, ale nemohla jsem nic dělat, protože jsem byla svázaná.“ Podle odhadů Amnesty International podobným způsobem trpí stovky a možná i tisíce žen. Utéci se doposud podařilo asi čtyřiceti z nich. Mnohé z nich se vzhledem k prožitému traumatu pokusily spáchat sebevraždu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: pro

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Chceš byt? Podepiš, že nebudeš mít auto.“ Pirátská Praha má nápad

11:05 „Chceš byt? Podepiš, že nebudeš mít auto.“ Pirátská Praha má nápad

Institut plánování a rozvoje Prahy má novou strategii pro výstavbu bytů. Každý rok chce postavit ale…