Daniel Herman překvapil: Návštěvu u Sudeťáků mi posvětili Zeman, Babiš, ODS, všichni...

18.05.2016 7:24

S cestou ministra kultury Daniela Hermana na sjezd sudetských Němců souhlasil nejen premiér Sobotka, ale i předsedové vládních stran a také stran demokratické opozice, a dokonce i prezident Miloš Zeman. Herman to uvedl v rozhovoru, který poskytl internetové televizi DVTV.

Daniel Herman překvapil: Návštěvu u Sudeťáků mi posvětili Zeman, Babiš, ODS, všichni...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

Herman nejprve obhajoval to, že jako historicky první člen české vlády se sněmu sudetských Němců zúčastnil. Podle jeho názoru šlo o správný čin. „Čas nazrál a myslím si, že bylo načase, aby ministr vlády přijel ke krajanům, kteří se také velice vstřícně postavili k těm záležitostem majetkoprávních jistot, protože ze svých stanov odstranili věci, které mohly znejisťovat majetkoprávní jistoty občanů ČR. Určitě bylo načase na to také odpovědět,“ uvedl.

Protože si uvědomuje, že je to citlivé téma, tak o celé věci hovořil s „naším předsedou“, tedy zřejmě s šéfem lidovců Pavlem Bělobrádkem. Také prý s „panem vicepremiérem Babišem, ale i s dalšími opozičními stranami, nikdo nebyl proti. A to ani z demokratických opozičních stran. Ať to byl předseda TOP 09, předseda ODS, klub Úsvitu. Na těch reakcích je vidět, že je to nadstranické téma, které se týká zahraniční politiky.“

Celé video je ZDE

Moderátorka Daniela Drtinová se Hermana také zeptala, zda bylo nutné sudetské Němce zdravit německy jako „milé krajany“. „Každopádně jestliže jsem v Německu a ti lidé hovoří německy a já také jsem schopen se německy domluvit, tak to pokládám za přirozené. Milé krajany jsem pozdravil, protože ti lidé pocházejí z Čech, Moravy a Slezska stejně jako já. A tak je pokládám za krajany,“ odpověděl Herman.

Drtinová ale namítla, že proti návštěvě Hermana na sněmu sudetských Němců se ohradila KSČM i prezident Zeman. „Čeští ministři by se neměli účastnit sudetoněmeckého sjezdu, jde v podstatě o krajanský spolek a bylo by proto vhodné, aby pozvali Klub českého pohraničí,“ tlumočil Zemanova slova v Právu jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

„Na tom nic pravdy není. Protože pan prezident se vyjádřil v přímém rozhovoru, který jsme vedli v sobotu, úplně jinak. Já jsem panu prezidentovi říkal, že se zúčastním toho setkání v Norimberku a že ho informuji o tom. A pan prezident mi před svědky říkal ano, oni ty stanovy upravili, nejsou tam žádné problémy, takže naprosto v klidu. Takže to, co pan mluvčí Ovčáček říká, je spíš jeho úhel pohledu než úhel pohledu pana prezidenta. Přímo do očí, přímo před svědky, mi pan prezident řekl něco úplně jiného, než co prezentuje pan Ovčáček,“ řekl Herman.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vam
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

15:02 Sk*nku, bude zle. Kalousek to složil a vše se otřáslo

V Poslanecké sněmovně se dnes poslaneckého mandátu vzdal veterán politického boje v ČR, předseda pos…