Daňoví poplatníci žalují hlavouny EU za rozdávání neziskovkám

24.07.2025 12:24 | Zprávy
autor: Miloš Polák

Evropská asociace daňových poplatníků (TAE) podává trestní oznámení na bývalé eurokomisaře Franse Timmermanse (64, komisař pro oblast klimatu) a Virginijuse Sinkevičiuse (komisař pro životní prostředí). Kvůli podezření, že jejich přičiněním byly neziskovým organizacím netransparentně přidělovány finanční prostředky.

Daňoví poplatníci žalují hlavouny EU za rozdávání neziskovkám
Foto: pixabay.com
Popisek: Globalizace - ilustrační foto

Server nejčtenějšího německého deníku Bild napsal, že Evropská asociace daňových poplatníků (TAE) podala trestní oznámení na Franze Timmermanse, jednu z hlavních tváří Green Dealu. Asociace má podezření, že Timmermans a jeden z jeho kolegů nezabránil promrhání miliard euro, které padly na činnost některých neziskových organizací.

 

Čtyřstránková stížnost, kterou má Bild k dispozici, byla předána mnichovskému státnímu zastupitelství a směřuje proti údajnému netransparentnímu a možná nezákonnému přidělování finančních prostředků nevládním organizacím (NGO), a to Evropskou komisí během jejího funkčního období v letech 2019 až 2024. Zároveň byl dokument zaslán i státnímu zastupitelství EU v Lucembursku.

Kancléř Friedrich Merz (CDU) a předsedkyně komise Ursula von der Leyenová oznámili, že budou kauzu s neziskovými organizacemi bedlivě sledovat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Rovnocenné partnerství

Dobrý den. Myslíte, že EU stojí o partnerství s kýmkoliv a jde jí o rozvoj? Podle mě tomu její kroky nenasvědčují. Druhá otázka je, jestli někdo stojí o Evropu, která zaostává a může si za to sama svou politikou, kdy chce asi spasit svět, což je líbivé, ale absolutně nemyslí na své občany.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tušili jsme. Ale tohle je novinka.“ Nastaly zlé dny pro Zelenského

20:55 „Tušili jsme. Ale tohle je novinka.“ Nastaly zlé dny pro Zelenského

Události posledních dní nejsou pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského příznivé. Najevo vy…